کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: آئینه زندگانی در درخت چنار دو هزارساله روستای تویه دروار دامغان

   
   

درخت چنار تنومند 2000 ساله تويه دروار (بنا بر نقل قولها از سينه به سينه و بزرگان) واقع در محله باغستان كه از نظر طراوت، قطر درخت با پوسته قطور و تازه و موقعيت مكاني يكي از آثار ارزشمند باقيمانده منطقه است. زيبائي، ماندگاري و مقاومت آن در برابر حوادث طبيعي روزگار نگاه هر بينده اي را به خود معطوف و لحظاتي زیبا را به تفكرو شكرگزاري از خالق هستي وا مي دارد .
مشاهده اين نعمت خدادادي به انسان مي آموزد، چگونه مي توان با صبر و ايستادگي در مقابل مشكلات زندگي و حوادث روزگار مقاوم و پيروز شد و از اين طريق شادابي و بقاي خود را حفظ كرد. تاكنون سيل هاي مخربي از كنار درخت چنار جاري شده است، ليكن كمترين آسيبي به اين درخت وارد نشده است، مسلما هواي پاك و عاري از هر نوع آلودگي، آرميدن در كنار رودخانه با آب سالم يكي از علل طول عمر و بقاء درخت محسوب مي شود.
دهستان نمونه گردشگري تويه دروار علاوه بر دارا بودن چشمه هاي جوشان چشمه قلقل و انگور ستاني معروف، وجود درختان تنومند چنار در محله هاي مختلف، صح، دروار و تويه از نظر رشد و ماندگاري آنها هم داراي رمز و رازي است، كه نياز به بررسي، مطالعات علمي و پژوهشي مراكز دانشگاهي و غيره دارد، ارزيابي سن، راز طول عمر، نحوه حفظ و حراست از امراض و آفات احتمالي و آتش سوزي آنها ضروري بنظر مي رسد. هر گونه بي مبالاتي در دخل و تصرف يا استفاده غير مجاز افراد به اين آثار عمومي، ضرر و زيان غير قابل جبراني را در بر دارد .

درخت چنار باغستان در كنار رودخانه و نزديك مسجد محل واقع شده است، و همسايه تنها آسياب آبي استان سمنان محسوب مي شود، كه آب جاري اين آسياب پس از آسياب گندوم و تبديل آن به آرد مصرفي، نوعي حق همسايگي را در آبرساني درخت چنار و دوست چند قرن خود را بر عهده دارد، از اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درخواست شده است با اعزام كارشناسان خبره آن اداره يا مديريت استان اقدام موثري در تهيه شناسنامه و طرحهاي توسعه و گسترش در مورد اين اثر زيبا با همكاري دهياري و شوراي اسلامي روستا وبزرگان محلي معمول دارند.
 

   
         
   

نویسنده: آقای رحیم رستمیان

   
   

بازگشت

   
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh