کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: آشنایی با روستای کویری کبوترخان دامغان

   
   

کبوترخان روستایی است کویری که در 22 کیلومتری جنوب شرقی دامغان می باشد این روستا دارای قدمت چند صد ساله می باشد. در حال حاضر تعداد ساکنین آن بسیار اندک می باشد. طبق سرشماری سال 90 تعداد جمعیت روستا 74 نفر اعلام شده است. باغداری و پسته کاری و صیفی کاری و البته تا حدودی دامداری از مهمترین کارهای اهالی روستا برای امرار معاش به شمار می آید.

وجه تسمیه کبوترخان دلایل زیادی دارد برخی معتقدند که این مکان کبوترخانه بوده و کبوترهای نامه‌رسان در اینجا مسیر خود را مشخص می‌کرده‌اند و نامه‌ها را به هر سو می‌برده‌اند بعضی می‌گویند که کبوترخوان بوده یعنی سفره کبوتران که کبوتران نامه بر در این مکان تغذیه شده و تقسیم می‌شدند و عده‌ای بر این باورند که هر خانی که به این منطقه می‌آمده کبوترانی هم برای تبادل پیام ها با خود می‌آورده و به کبوتر خان مشهور شده است. به هرحال آن چه که مسلم است کبوترخان دهی متروکه بوده که احمدخان سهم الممالک قاجار با راه اندازی قنات آن نسبت به احیای مجدد روستا اقدام می کند. پس از آن دهقانان در روستا ساکن و آبادی رونق می گیرد. از اقدامات ماندگار احمدخان، وقف یک دانگ از آب قنات و زمینهای روستا برای برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان می باشد. وقف نامه مذکور در اداره اوقاف دامغان موجود می باشد. رونق روستا در دهه محرم است که همه اهالی که وابسته به روستای کبوترخان می باشند دور هم جمع شده و به عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می پردازند.

گزارشی کوتاه از مراسم عزاداری مردم کبوترخان دامغان در روز عاشورای سال 1393:

از ساعت ۹ صبح روز دهم مراسم شروع شد و دسته کبوترخان به سمت روستای ده قاضی حرکت کرد در روستای ده قاضی مراسم سینه زنی ، پذیرایی و روضه اجرا شد ؛ بعد از اتمام مراسم ده قاضی (حدود ساعت ۱۰ صبح) دسته کبوترخان به سمت روستای شریفیه راه افتاد و وقتی به آنجا رسیدند از ابتدای روستا به سمت حسینیه سینه زنان به راه افتادند ، وقتی مقداری از راه را پیماییدن دسته ی روستای شریفیه به استقبال دسته ی روستای کبوترخان آمد و در بین دو دسته گفتگو انجام شد و بعد از گفتگو مراسم سلام علم ها را داشتیم.

بعد از آن دسته ی روستای کبوترخان و شریفیه یکی شده و سینه زنان به سمت حسینیه به راه افتادند ، وقتی به حیاط حسینیه رسیدند مراسم سینه زنی ادامه پیدا می کند و پس از آن مراسم سینه دوره را داشتیم و بعد از پذیرایی ، سخنرانی و نماز جماعت ( حجت الاسلام و المسلمین انصاری ) برگزار گردید ؛ پس از نماز جماعت مردم برای صرف ناهار به خانه ها رفتند ، بعد از اتمام مراسم شریفیه در برگشت به روستا مردم کبوتر خان به زیارت هفتتنان و اهل قبور مشرف شدند و در شب هم مراسم شام غریبان برگزار شد و مردم سینه زنان به قبرستان روستا رفتند و فاتحه خواندند و سینه زنان به حسینیه برگشتند و در آخر هم به صرف شام از عزاداران حسینی پذیرایی به عمل آمد.

 

   
   

منبع: وب سایت کبوترخان

   
   

 

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh