کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: آشنایی با روستای کلاته ملا دامغان

   
   

موقعیت کلاته ملا:

کلاته ملا از توابع دامغان است. فاصله كلاته ملا از شاهرود 25 كيلومتر و از دامغان 35 كيلومتر مي باشد. و روستاهای همجوار آن در ضلع غرب روستاهای مومن آباد-قادر آبادو... واقع میباشد و در ضلع شرقی آن روستّاهای حداده و قلعه حاجی و مراد آباد و راهنجان و دهملا و در ضلع شمالی آن جاده تهران مشهدّ و ضلع جنوبی آن به خط راه آهن و کویر مرکزی ایران منتهی میگردد.این روستا قدمت تاریخی چندانی ندارد چرا که ساکنان ان قبلا در کلاته‌ای در میان کوه‌های شمال کلاته‌ملای کنونی به نام سعدآباد می‌زیستند. که در پی آتش سوزی فراگیر به ناچار کلاته‌ملای کنونی را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کردند.از محصولات این روستا میتوان پسته -انگور-انار-انجیر-سیب-گوجه سبز-زردآلو-گندم-جو. . .نام برد.

سفر به کلاته ملا
برای مسافرات به کلاته ملا از تهران می توانید از مسیر تهران - مشهد استفاده نمایید. فاصله کلاته ملا از تهران بیش از 330 کیلومتر است. در صورتیکه از شمال کشور قصد مسافرت به کلاته ملا را دارید می توانید از جاده زیبای کیاسر (ساری به دامغان) استفاده نمایید. بهترین زمان سفر به کلاته ملا اواخر شهریور جهت خرید پسته و همینطور روز تاسوعا جهت شرکت در مراسم عزاداری می باشد.

پسته کلاته ملا:
اکثر باغ های پسته کلاته ملا به شکل سنتی اداره می شود به صورت کرت بندی آبیاری می شود. پسته چینی معمولا تا اواخر تابستان طول می کشد و کار بسیار دشواری است. افرادی با گرفتن سهمی از پسته ها (معمولا 1/3) وظیفه چیدن پسته باغ هایی که صاحب آن توانایی برداشت پسته را ندارند انجام می دهند. پسته های دامغان انواع مختلفی دارد که بهترین های آن به شاه پسند، عباسعلی، خنجری و... معروف است که از نظر پوسته ظاهری کشیده تر و مقداری بزرگتر است و رنگ پوسته روشن تر است وقتی پوسته آن را باز می کنید کاملا تا انتها و دوبر خندان است. یکی از تفاوت پسته کلاته ملا و کلا پسته روستاهای دامغان نسبت به پسته های رفسنجان این است که وقتی آن را میل می کنید چرپتر بنظر می رسد. قیمت پسته در اواخر شهریو در داخل کلاته ملا تقریبا نصف قیمت پسته در تهران است.

محرم در کلاته ملا:
جمعيت بسيار زيادی از تهران و شهرهای دامفان، شاهرود و سمنان در روز تاسوعا به کلاته ملا می آيند. كلاته ملا در روز تاسوعا پذيرای زائرين امام حسین است و بيشترين جمعيت را در طول سال در اين روز در كلاته ملا مشاهده می شود. کلاته ملایی ها در این روز خرجی می دهند و در واقع از عزاداران امام حسین به صرف ناهار و میوه پذیرایی می کنند. به جرات می توان گفت بیشترین شهرت کلاته ملا در استان به خاطر مراسم باشکوه در روز تاسوعا است. هر ساله مراسمی سینه زنی به صورت دوره در شب عاشورا در حسینه کلاته ملا برگزار می شود. زنجیر زنی نیز مانند سایر شهر ها انجام می شود با این تفاوت که سه ضرب زنجیر زنی کمی تفاوت دارد. به این صورت که ابتدا روی شانه چپ، سپس روی بازوی راست و سپس روی شانه راست زنجیر زده می شود.

ترانزیت:
کلاته ملا در مسیر زائران تهران به مشهد وجود دارد. تنها پمپ بنزین بین شاهرود و دامغان در کلاته ملا وجود دارد. تریلی های ترانزیت زیادی مخصوصا از کشور ترکیه شب ها در پمپ بنزین و رستوران بین راهی کلاته ملا استراحت می کنند.

ورچند کوهی و اعتقادات عامیانه:
ورچند کوهی، کوهی کوچک از رشته کوه های البزر است. ورچند کوهی با فاصله زیاد و رنگی متفاوت از سایر کوه های رشته کوه البرز در شمال کلاته ملا قرار دارد. ورچند کوهی در تصویر ماهواره ای بالا در شمال کلاته ملا مشخص شده است. برخی از مردم کلاته ملا معتقد هستند که کاروان امام رضا(ع) از کنار ورچند کوهی عبور می کرده است. برخی نیز اعتقاد دارند کاروان امام رضا (ع) به دلیل سختی های سفر که در آن زمان وجود داشته و باعث تلفات زیادی می شده است. برای عبور از ورچند کوهی به مشکل برمی خورند. امام رضا (ع) در کنار کوه می ایستد و خطاب به کوه می گوید: ای کوه برو کنار و رو سفید باش کوه از مسیر کاروان کنار می رود و تغییر رنگ می دهد. تو رفتگی کوچکی شبیه جای سم اسب در پایین کوه وجود دارد که داخل آن همیشه آب است و با وجود کویری بودن وجود این آب بسیار عجیب است.
مزار کلاته ملا:
قبرستان یا همان مزار در غرب کلاته ملا قرار دارد و میزبان چندین شهید دفاع مقدس است.

   
         
   

منبع: وبلاگ کلاته ملا دامغان - وب سایت آقای ضابط

   
   

بازگشت

   
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh