کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: مراسم رونمایی از کتاب «مبانی دینی اقتصاد مقاومتی» به قلم آیت الله نعیم آبادی

   
   

به درب ورودی فرهنگسرای شفق که می رسم، ساعت، 14/20 را نشان می دهد. یعنی بموقع آمدم و در مسابقه ای نابرابر با ترافیک، پیروز شدم. چهره اولین دامغانی، نظرم را جلب می کند. پس از «سلام و علیک» به سوی تالار رهسپار می شوم. در حیات مقابل، جمعی دیگر از دوستان نام آشنا ایستاده و همچون نگینی «آیت ا... حاج شیخ غلامعلی نعیم آبادی» را در بر گرفته اند. دیگر اینجا احساس غربت نمی کنی. علاوه بر آقایان دکتر حسن سبحانی، دکتر فرهاد رهبر، علی اصغر مجد فرماندار دامغان، حجت الاسلام حسن ملک محمدی نماینده سابق دامغان، تیمسار رحیم رستمیان، مهندس مسلم نصرتی و...، جمعی دیگر از همشهری های مقیم پایتخت هم حاضرند. حاج آقای نعیم آبادی با یکایک میهمانان، مصافحه می کند و در این رهگذر، دستی بر شانه ام نهاده و تسلیت گوی درگذشت پدربزرگ و والده ام می شود. لطف ایشان را سپاس گفته و لحظاتی بعد، در سالن اجتماعات، قاری خوش الحان قرآن، با صدای ملکوتی اش، دل ها را در سایه «کلام وحی» آرامش می بخشد.

آقای «رسالت بوذری» مجری برنامه و کارشناس توانای برنامه های معارفی صدا و سیما می گوید: وقتی برای اجرای مراسم رونمایی از کتاب «مبانی دینی اقتصاد مقاومتی» آیت ا... نعیم آبادی دعوت شدم، با خود اندیشیدم که تبیین این موضوع، چه عرصه وسیعی از آموزه های شیعی و روایات اسلامی را به روی جامعه ی تشنة معالم اهل بیت عصمت (علیهم السلام) می گشاید. دقایقی بعد، مهندس ابوالفضل حسن بیکی نماینده اسبق شهرستان هم به جمع اضافه می شود. غیر از دکتر عبدالرحمن رستمیان که از طرف مجلس در سفر کاری به سر می برد، همه وکلای ادوار اخیر دامغان هستند.

زمان به سرعت می گذرد و نوبت به سخنرانی مهندس حریری «رئیس فرهنگسرای شفق» می رسد. او از روی نوشته چنین می خوانَد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» عنوان یافته، بر آن شدیم تا با دعوت از فرهیختگان و اندیشمندان صاحب نظر، ضمن برپایی گردهمایی علمی و فرهنگی از یک اثر فاخر که در این موضوع به زینت طبع و نشر آراسته شده، رونمایی کنیم. وی، عصاره اقتصاد مقاومتی را حفظ روند رو به رشد اقتصاد ملی همراه با کاهش آسیب پذیری در برابر شوک های خارج از آن دانسته و از تلاش آیت ا... نعیم آبادی در راستای پیشبرد اهداف عالی اقتصاد مقاومتی تجلیل می نماید.

پس از خیرمقدم و توضیحات کوتاه «مدیر جوان فرهنگسرا»، نخستین سخنران، تریبون را بدست گرفته و مطلع سخنانش را به تشریح بایسته های تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی، اختصاص می دهد. حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی با قدردانی از نگاه آیت ا... نعیم آبادی به اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی مهمترین موضوع کشور و نیاز جدی محسوب می شود و نه تنها اقتصاد، بلکه امنیت و سیاست ما به این رویکرد وابسته است؛ همانگونه که مقام معظم رهبری به تعابیر مختلف به این موضوع اشاره کرده‌اند. وزیر دادگستری دولت یازدهم، ارائه تعاریفی عمیق و نو از مفاهیم دینی را از ویژگی های کتاب برشمرد و افزود: در این کتاب مقولات مهمی از جمله شکر، احسان و قناعت و رفتار مصرفی، فرهنگ مصرف و پیامدهای اجتماعی آن با نگاهی متفاوت و عمل گرایانه تشریح شده است.

وی در ادامه به بیان دیدگاه خود درخصوص مضرّات «مصرف گرایی» پرداخت و در بخشی از گفتارش تاکید نمود: فرهنگ غلط مصرف یکی از عمده ترین آسیب هایی است که تهدیدات زیادی را متوجه اقتصاد کشور کرده و در سایه اصلاح آن، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. عضو هیئت وزیران در ادامه گفت: علی رغم تحمل سخت ترین شرایط تحریمی، آمارهای رسمی از کاهش تورم نقطه به نقطه و کنترل شرایط رکود حکایت دارد که این توفیقات با اعمال مدیریت صحیح، کاستن از ریخت و پاش های غیر ضروری و استفاده مناسب از فرصت ها، محقق شده است.

وی ضمن تقدیر مجدد از پیشگامی آیت ا... نعیم آبادی در تدوین مبانی مکتبی اقتصاد مقاومتی، اظهار امیدواری کرد تا علمای حوزه، یاریگر اقتصاددانان در مبحث اقتصاد مقاومتی باشند. ناطق بعدی مراسم، «رئیس سابق دانشگاه تهران» بود که عمل به قواعد «اقتصاد مقاومتی» را تنها راهکار مقابله با تحریم های هدفمند غرب و مقاوم کننده اقتصاد ملی دانست. دکتر فرهاد رهبر، کوشش مجاهدانه آیت ا... در تألیف این کتاب ارزشمند را بارها تحسین نمود و از آن به عنوان تحقیقی عالمانه و الگو برای پاسخگویی به مهمترین نیازهای روز در حوزه اقتصادی یاد کرد. رئیس اسبق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با عنوان این نکته که اقتصاد مقاومتی تنها برای دوران تحریم نیست و عمل به تدابیر آن، اقتصاد مملکت را در برابر هر عدم تعادل و نوسان مقاوم می سازد، تصریح کرد: امروز رویکرد اقتصاد مقاومتی در برابر رویکردیست که بدون توجه به جهت گیری های اسلامی تدوین شده است.

دکتر رهبر گفت: در کتاب مبانی دینی اقتصاد مقاومتی به خوبی از روایات و آیات استفاده شده است و نویسنده کتاب، استفاده بهینه از امکانات و مصرف در جهتی که خداوند تعیین کرده است را به درستی تفسیر کرده و همچنین در کتاب مبانی دینی اقتصاد مقاومتی، ارتباط صبر با احسان و اقتصاد مقاومتی تحلیل شده است. بعد از اتمام صحبت های این شخصیت هم استانی، فرصت ارائه نظرات به استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران و نماینده دوره های پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی رسید. تا آنجا که یادم می آید، دکتر سبحانی را کمتر در قامت سخنران اینگونه جلسات دیده بودم. تفکرات علمی و تخصصی او همراه با تجارب مفید پارلمانی؛ از حسن سبحانی، شخصیتی برجسته و متفاوت ساخته که نوشته ها و سخنانش، متقن و به دور از هر نوع گزافه گویی و اغراق است و نفس حضورش در این محفل، به یقین پیام روشنی در پاسداشت تلاش سترگ مجتهد روشن بینی دارد که دکتر سبحانی، ایشان را «استاد» خطاب می کند. او مثل همیشه، کتابی مشتمل بر قانون اساسی جمهوری اسلامی را در دست داشته و برای تایید گفته هایش که از پیش مکتوب شده، به آن رجوع می کند.

وی در آغاز کلام به مقدمه قانون اساسی گریزی می زند و در این باره می گوید که رسالت قانون اساسی، عینیّت بخشیدن به زمینه های اعتقادی نهضت است تا شرایطی بوجود آورد که انسان با ارزشهای والا و جهانشمول اسلامی پرورش یابد. معنای این عبارت آنست که اگر در سالیان مبارزه امکان این نبود تا به مردم بگوییم که انقلاب اسلامی چه جامعه ای را به وجود خواهد آورد، بعد از مدت ها که از اجرای قانون اساسی گذشت، جامعه ای داشته باشیم که در آن نهادها به گونه ای کار کنند که بگوییم می خواستیم این جامعه را درست کنیم.

دکتر سبحانی با اشاره به محتوای کتاب گفت: ساماندهی همه مباحث بر مبنای یکی دو اصل، از نکات بدیع این اثر است. اصل اول، نگاه سیستمی و علت و معلولی به معارف دینی می باشد. به عنوان مثال در صفحه 201 گفته است: «اقتصاد متزلزل، باعث مشکلات عمده سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه می شود و به دینداری مردم لطمه وارد می کند و دشمنان را بر مسلمین مسلّط می سازد.» اصل دوم، تاکید بر عقل است. کتاب، بسیار زیاد و بجا بر اهمیت عقلانیّت تاکید می نماید. آقای سبحانی تصریح کرد: استاد در اثر خود این ژرف نگری و سیستمی دیدن ارزشهای دینی را به شکل مبسوط نمایان کرده، ظاهر بینی را کنار زده و با فهم زمان و مکان، باطن بینی را مورد توجه قرار داده است. وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به این که اگر قانون اساسی در قالب نهادهایی که آمده است عملیاتی نشود و عینیّتی پیدا نکند، انسان با ارزش های والا تربیت نمی شود گفت: اگر نهاد نظام مالی اسلام، مبتنی بر قرض بماند و علمای اسلام تحت هر عنوانی بر پیامدهای استحاله این نظام سکوت کنند آن گاه ارزشهایی مغایر شکر و احسان و قناعت در جامعه رخ می دهد. عضو شورای پژوهشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که امروز سود معطوف به قرض و نه مشارکت حدود 22 درصدی، نه تنها انگیزه تلاش را متوقف که افراد را افزون طلب می کند، گفت: ربای ناشی از کارکرد نهاد بانک مبتنی بر قرض، کار و کوشش مندرج در شکر و کار متقن و عالمانه و سازنده مندرج در احسان، و بسنده کردن و خشنود بودن به نتیجه کار پس از تلاش و کوشش اهل قناعت را به سخره می گیرد، چرا که هیچ کار و کوششی همچون رباخواری واجد درآمد سهل الوصول با نرح بازدهی بالای عاری از مالیات، درگیر مناسبات فرسایشی کسب مجوز دستگاه های اجرایی همچون مالیات تامین اجتماعی و برق و محیط زیست و غیره نیست. او اضافه کرد: جامعه و عالمان دین، قانونی که مغایر شرع نیست و در قالب قانون آمده است را مهر تایید می زنند و کسی به روی خود نمی آورد که آنچه در نظام بانکی می گذرد، بخش نامه ها و آیین نامه های اجرایی و نه قانون است و عجبا که دستگاه های نظارتی موظف بر حُسن اجرای قانون، مشکلات و عوارض نظام ربوی همچون بدهکاران کلان بانکی را می گویند اما از تعطیلی وظایف خود که عامل اصلی بدهی است چیزی نمی گویند.

دکتر سبحانی در پایان سخن، آسیب شناسی جامع تر مخاطرات ناشی از «ربا»، در چاپ های آتی کتاب مبانی دینی اقتصاد مقاومتی را به نگارنده گرامی پیشنهاد می کند. حُسن ختام مراسم، استماع بیانات آیت ا... نعیم آبادی «امام جمعه بندرعباس و عضو مجلس خبرگان رهبری» بود که در کتاب جدیدشان طیّ چهار فصل به بررسی و کنکاش «شُکر» به عنوان شناخت سرمایه ها، «بهره وری» اولین گام در اقتصاد مقاومتی، «احسان» به عنوان کلید مقاوم سازی اقتصاد، «قناعت» برای زندگی گوارا و همچنین «آسیب شناسی اقتصاد مقاومتی» پرداخته است. ایشان با تسلطی ستودنی، در خطبه متّقین حضرت امیرالمومنین (ع) غور نموده و جلوه ی نابی از جملات قصار آن امام همام در باب خصلت «احسان» تقواپیشگان را بیان می دارد، آقای نعیم آبادی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جلسه بالاخص سخنرانان محترم، نگاشتن این کتاب را حرکتی در مسیر تحکیم پایه های نظری اقتصاد مقاومتی از منظر دین مبین اسلام ارزیابی نموده و گفت: مفاهیم دینی، دستگاه تنفسی جامعه است و تا این مفاهیم اصلاح نشود، اقتصاد مقاومتی معنی پیدا نمی کند.

نویسنده کتاب مبانی دینی اقتصاد مقاومتی با اشاره به این که ما در باب احسان می گوییم مسلمان باید کارش را خوب انجام دهد و قرآن در این باره می فرماید رفتار انسان باید محسنانه باشد، عنوان کرد: اگر فرهنگ صحیح احسان ترویج گردد، با همین منابع کم آب نیز می توانیم به خوبی زندگی کنیم. نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، نگاه اسلام به ثروت را نگاهی مثبت قلمداد نموده و با تقبیح روش استثماری صهیونیست ها در ثروت اندوزی حرام، می گوید: اگر ما از کسب ثروت حلال، رویگردان شویم، دیگران ابزارهای پولی و مالی را به خدمت گرفته و بر ملت ها و دولت های مستقل فشار می آورند. آیت ا... نعیم آبادی در پاسخ به سوال فردی که نظر ایشان را درباره عملکرد خودروسازان ایرانی جویا شد، با انتقاد از کیفیّت برخی خودروهای داخلی، اضافه می کند: آنان باید تولیداتی داشته باشند که نیاز به واردات خودرو رفع شود. همچنین در ادامه برنامه، با حضور آقایان حجت الاسلام پورمحمدی، دکتر سبحانی، دکتر رهبر، مهندس حریری و معاون سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از کتاب «مبانی دینی اقتصاد مقاومتی» آیت ا... نعیم آبادی رونمایی شد. با اعلام پایان مراسم، اطراف آیت ا... مملوّ از جمعیت می شود تا آنان، انتشار اثر تازه نویسنده ای ساعی و زمان شناس را تبریک بگویند.
 

   
   

نویسنده: شهاب الدین بنائیان / هفته نامه کویر مورخ 12 اسفند 1393 شماره 1056

   
         
         
 

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 
   

 

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh