کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: نوشتاری پیرامون دامغان و سرمایه های انسانی آن...

   
   

دامغان شهر صددروازه است. نه از این بابت که روزگاری صد دروازه داشت، بلکه نشان از وجود راههای ارتباطی بسیار و تجارت پررونق در گذشته های تاریخی دامغان دارد. از این رو آن را صد دروازه نامیده اند تا گویای گوشه ای از تمدن ایرانی باشد. در طول تاریخ آن چنان که مورخان نقل می نمایند، دامغانی ها از جمله مردمان موثر در ایران زمین بوده اند و لذا در جای جای تاریخ پارسیان، نام دامغان و دامغانی می درخشد. دانشمندان، فقیهان، سیاست مداران و شاعران معروفی از این دیار به پا خاسته اند که داستان بزرگی و کراماتشان، سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و می یابد. بزرگانی همچون: ابوجعفر دامغانی از (فضلای قرن هفتم هجری)، ابوالقاسم دامغانی (شاگرد شیخ مرتضی انصاری)، احمد دامغانی (راوی و از رجال حدیث)، منوچهری دامغانی (شاعر چیره دست طبیعت) و...

در این سال های اخیر هم وجود مرد خدا و عارف عالیقدر مرحوم میرزا علی اکبر معلم دامغانی (رحمت ا... علیه)، خود به تنهایی مبیّن زیبایی های معنوی دامغانست.

هنوز خاطر هر دامغانی مشحون از فیض حضور و برکات معنوی فقهای گرانمایه؛ حضرت آیت ا... میرزا آقا ترابی (رحمت ا... علیه) و حضرت آیت ا... میرزا آقا عالمی (رحمت ا... علیه) است، آنچنان که از پس گذشت سال ها، نام ایشان همچنان بر تارک تاریخ سده اخیر دامغان می درخشد و در امتداد خط سبز سیادت و فقاهت آنان، علمای دامغان، مورد احترام ویژه مردمان این شهرند.

اگر از سر تأمل و تدبّر به هر گوشه از این خاک مقدس بنگریم، یادگارهای ماندگار فقهای وارسته و عاملی همچون آیت ا... العظمی دامغانی (رحمت ا... علیه)، آیت ا... خیری (رحمت ا... علیه) آیت ا... نصیری (رحمت ا... علیه)، آیت ا... خدایی (رحمه ا... علیه)، حجج الاسلام والمسلمین آقا میرزا حسین ترابی (رحمت ا... علیه)، حاج محمد باقر آذری (رحمت ا... علیه)، حاج سید طاهر شاهچراغی (رحمت ا... علیه)، حاج سید مسیح شاهچراغی (حفظه ا...)، حاج سید محمود ترابی ـ امام جمعه محترم دامغان (حفظه ا...)، حاج شیخ محمد ترابی (حفظه ا...)، حاج شیخ احمد فؤادیان (حفظه ا...) و دیگر عالمان پارسا و معظم را به نظاره می نشینیم. برای آشنایی بیشتر با چهره علمی روحانیت دامغان، باید به این نکته اشاره نمود که می توان در کنار هر حوزه علمیه قوی، نام یک شخصیت دامغانی را دید. به عنوان مثال؛ حوزه علمیه بزرگ همدان را با نام ملاعلی دامغانی و میرزا محمد علی دامغانی می شناسند و حوزه غنی کرمانشاه با نام شیخ علی اکبر دامغانی و شیخ علی دامغانی معروف به علماء پیوند خورده است. در حوزه پربرکت خراسان همواره نام شیخ کاظم دامغانی، شیخ علی اکبر صدرزاده، شیخ محمد رضا مهدوی دامغانی و... می درخشد.   

در دوران دفاع مقدس، نقش رزمندگان بالاخص جهادگران دامغانی، نقشی جاودانه و حماسه ساز است. حضور موثر آنان در جبهه های حق علیه باطل و کسب افتخارات متعدد، برگ زرینی در کارنامه ایثارگران شهرستان دامغان می باشد، آن چنان که مجاهدت رزمندگان دامغان در جنگ تحمیلی به ویژه ایثارگری سنگر سازان بی سنگر، بارها مورد تحسین مسئولان عالی نظام اسلامی قرار گرفت و فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در تجلیل از شجاعت جهادگران دامغانی، خود مؤیّد گوشه ای از افتخارات این عزیزان است. نام و یاد همه شهدا چراغ راه ماست و صفحات رشادت و از جان گذشتگی سرداران و بزرگانی همچون؛ شهید باقریان، شهید مشهد، شهید مهرابی، شهید مجد، شهید میری و... شعاعی از خورشید حماسه مقاومت و پایداری مردم شهیدپرور دامغان است.

اُدبای معاصر دامغان هم وجه دیگری از منشور فرزانگی این دیارند. استاد محمد علی معلم دامغانی که بنابر گفته بسیاری از شعرا و ادیبان، در سه قرن اخیر بدیلی ندارد و استاد حسین معلم دامغانی که نثر ممتاز او، یادگاری از نثر قدیم ایرانی است.

اینها را می توان مهر تاییدی دانست بر ایمان جوشان، عقل جستجوگر، عزم راسخ و اراده مردم دامغان.

جایگاه والای شخصیت های ارزشمند دامغانی که همراه با نمایندگی مقام معظم رهبری در استان های سمنان و هرمزگان، عضو مجلس خبرگان رهبری می باشند، یعنی؛ حضرت آیت ا... سید محمد شاهچراغی (دامت برکاته) و حضرت آیت ا... غلامعلی نعیم آبادی (دامت برکاته) و همچنین مرحوم آیت ا... محمد علی عالمی (رحمت ا... علیه) که دوره ای، نماینده مردم استان سمنان در این مجلس بودند، به خوبی نمایانگر حضور موثر دامغانی ها در مهم ترین حوزه های مرتبط با صیانت از آرمان های امام راحل و اصل مترقی ولایت فقیه است.

از دیگر چهره های دامغانی در حوزه سیاست و دین، حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید رضا تقوی هستند که در دو دوره، نماینده مردم دامغان و تهران بودند و اکنون با حکم مقام معظم رهبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور می باشند. درخصوص حضور ارزشمند جامعه روحانیت دامغان در سنگر نماز جمعه، لازم به ذکر است که افزون بر 10 تن از ائمه جمعه کشور، دامغانی هستند و در این میان؛ حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید علی شاهچراغی، نمایندگی مقام معظم رهبری در کشور امارات و امامت جمعه دبی را بر عهده دارند.

در میان نمایندگان مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، چهره درخشان و تابناک اندیشمندی قرار دارد که رهبر حکیم انقلاب اسلامی در شأن ایشان فرمودند: «در بین شهدای نام آور جمهوری اسلامی شهید شاهچراغی که نه فقط متعلق به مردم دامغان ، بلکه متعلق به ملت ایران است ، یکی از پرچم های افتخار این مردم عزیز است...» برخورداری از اخلاق نیکو، ادب و متانت، تدبیر و حکمت، تواضع و فروتنی، قاطعیت در برابر جریانات منحرف، پارسایی، روشن بینی و تبعیت محض از امام (ره)، جلوه هایی از ابعاد شخصیت جامع این فرزانه شهید است. مردم دامغان برای تداوم راه شهید شاهچراغی، در پنجمین، ششمین و هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، دکتر حسن سبحانی؛ انسانی دانشمند، فرهیخته، وفادار به راه امام و معتقد به ولایت فقیه را برگزیدند که در این دوازده سال، نام او به عنوان الگوی نمایندگی مجلس در سطح کشور مطرح گشت. یکی دیگر از فرزندان معزز دامغان که حقیقتاً گل بوستان انقلاب بود و در کسوت نمایندگی مردم رامهرمز به درجه رفیع شهادت نائل آمد، شهید موسوی دامغانی است. شهيد سيد ابوالقاسم موسوى، روحانى مبارز، زجر كشيده، دلسوخته انقلاب و محرومين، تلاشگر خستگى ‏ناپذير، عاشق راستین امام (ره) و ولايت بود.

آموزش و پرورش دامغان مدیون فرزانگانی است که چونان شمعی در اندیشه تعلیم و تربیت فرزندان این خاک پرگوهر سوختند و چراغ دانش و بینش را بر افروختند. معلمان سخت کوش و متعهدی مانند: مرحوم نصرا... شهابی، مرحوم فرج ا... اکبری، مرحوم سید علی اکبر خاتمی و...

از دیگر سرمایه های انسانی دامغان، 100 استاد دامغانی دانشگاه های خارج از کشور هستند که اکثراً در اروپا و امریکا، منشأ خدمات ارزنده علمی و تحقیقی می باشند.

در این راستا، بانوان دامغانی هم از تلاش و کوشش دریغ ننمودند و برای اعتلای نام دامغان، سهم بسزایی را عهده دار شدند که سرآمد آنها "خانم دکتر فریده مهدوی دامغانی" به عنوان پرکار ترین مترجم ایرانی با بیش از 140 عنوان ترجمه، مطرح می باشند.   

آنچه در این مجال بیان شد، تنها معرفی بخشی از توانمندی نیروهای انسانی دامغانست و البته شخصیت های ممتاز دیگری اعم از علمای مکرّم، دانشگاهیان، فرهنگیان، صنعتگران، پزشکان و سایر اقشار مردم شریف، توانسته اند پرچمدار عزت و سربلندی اهالی دامغان شوند. باشد که با مشارکت هدفمند و همگانی در صحنه های گوناگون، به توسعه روز افزون دامغان – شهر آرزوهای بلند من و تو ای دامغانی عزیز – دست یابیم. ان شاء ا...                

 نویسنده: شهاب الدین بنائیان

   
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
    نظرات خوانندگان درباره این مطلب:    
    < مرحوم شهابی گوهر دردانه ای بود که هنوز هم قدرش ناشناخته است. از سایت شما می خواهم تا درباره ایشان مطالبی را بنویسد تا مردم بیشتر با این معلم بزرگ و فرزانه آشنا شوند. باتشکر از شما    
    < باسلام و عرض خسته نباشید خدمت دست اندرکاران سایت بسیار خوب و پر محتوای تاریخانه. لازم می دانم به عنوان یک دانغانی مقیم امارات از زحمات و تلاش های ارزنده تان در اطلاع رسانی صحیح و منصفانه تشکر نمایم. در پناه خداوند متعال موفق باشید.    
    < یاد «شهید مشهد» گرامی باد. واقعا انسان بزرگی بود و برای بچه های رزمنده الگو بود خدا رحمتش کنه    
    < دمتان گرم. خسته نباشید. کار جالبی بود.    
    < ما دامغانی ها کمتر از شخصیت های شهرمون اطلاعات داریم و این کار خیلی خوبی هست که شما انجام دادین. چقدر بهتر که افراد دیگری را هم در مطالب بعدی که می نویسید معرفی کنین    
    < یاد و خاطره همه آنهایی که برای اعتلای نام دامغان و دامغانی تلاش کردند و اکنون به رحمت ایزدی پیوسته اند بویژه معلمان عزیزمان گرامی باد. امید است رویه پسندیده تقدیر از بزرگان و متاخرین توسط سایت شما و سایر نشریات ادامه یابد انشاءالله    
   

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh