کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: در نامه ای سرگشاده به سرپرست ارشاد دامغان عنوان شد؛ دغدغه های فرهنگی ما

   
   

اشاره: در نخستین روزهای سپردن مسئولیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان به جناب آقای ابوالفضل صادقی نژاد از هنرمندان بنام موسیقی کشور، کانون جوانان تاریخانه طی "نامه ای سرگشاده" نکاتی را پیرامون ضرورت ارتقای وضعیت فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دامغان به آگاهی ایشان می رساند که مشروح نامه جهت مزید استحضار افکار عمومی انتشار می یابد:

بسم الله الرحمن الرحیم

فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه «قرآن کریم»

جناب آقای ابوالفضل صادقی نژاد سرپرست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان

با اهدای سلام و احترام و تبریک انتصاب شایسته شما، نکاتی را به استحضار می رساند:

   
   

در بدو تشکیل سومین دوره شورای اسلامی شهر دامغان، مقاله ای با عنوان "بایدها و نبایدهای شورای سوم از نگاه کانون جوانان تاریخانه" در سایت تاریخانه انتشار یافت که در آن برخی پیشنهادات درخصوص شورا ارائه شده بود. دلیل انعکاس آن مطلب، ضرورت انجام اقدامات تحول آفرینی بود که از مجموعه مذکور انتظار می رفت. اکنون نیز با انتصاب جنابعالی به این سمت، دغدغه ها و انتظارات فراوان فرهنگی از آن مدیر هنرمند و توانمند ایجاب می کند تا در نامه ای دیگر، بعضی دیدگاه ها و نظرات را با حضرتعالی در میان گذاشته و امیدوار باشیم تا این موارد، مورد توجه ویژه قرار گیرد. ان شاءالله

در مظلومیت اصحاب فرهنگ و هنر همین بس که هنوز جایگاه مناسبی برای بیان نظرات و ارائه مشاوره به تصمیم سازان و مدیران عرصه فرهنگ و دیگر بخش های مرتبط با امور فرهنگی، بخوبی شکل نگرفته و طرح تشکیل اتاق فکر تا حدود زیادی ابتر مانده است. این موضوع باعث گردیده تا عملکرد مدیران فرهنگی بیش از آنکه ناظر به خواسته مخاطبان خویش که بخش عمده ای از آنها را هنرمندان تشکیل می دهند باشد، ناظر به سلیقه و اراده شخصی افراد گردد و چنانچه فاصله ای میان اهالی فرهنگ و مدیران فرهنگی مشاهده می شود، اشکال در همین فرهنگ غلط مدیریتی است. هیچ کس نمی تواند بگوید که من به تنهایی می توانم در عرصه فرهنگ مدیریت کنم. یعنی من دستور بدهم و دیگران تبعیت کنند. این همان ایراد جدی ای است که به برخی مدیریت ها در گذشته وارد می باشد. حال "هم افزایی ای" که در پرتو بهره مندی از فکر و اندیشه صاحب نظران به وجود می آید، راه حل این مشکل است. باید معتقد باشیم که دیگران هم حرف های خوب زیادی برای گفتن و توان اجرایی بالایی برای اقدامات بزرگ دارند و این امکان با ایجاد فضایی احترام آمیز و غیر تبلیغاتی و غیر تصنعی، به وجود خواهد آمد.

اینک که سخن از احترام به میان آمد، باید گفت؛ چه کسانی در جامعه ما بیش از اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه، قابلیت محترم شمردن از سوی مدیران فرهنگی را دارا هستند؟ آیا می توان همچون گذشته با ساعت ها منتظر گذاشتن یک هنرمند یا یک صاحب نظر در پشت درب اتاق فلان مدیر فرهنگی، مدعی حرمت نهادن بر جامعه فرهنگی و هنری بود؟ باید این روش های اشتباه به سرعت اصلاح شوند تا شاهد گسست بیشتر فرهنگ دوستان از مسئولان فرهنگی نباشیم... تا فرهنگیان باور کنند که خانه دوم آنان اداره ارشاد و اماکن زیرمجموعه آن است. این انتظار به حقی است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

یکی دیگر از جنبه های محترم شمردن اهل فرهنگ و هنر، حمایت از تلاش های آنان و ایجاد بسترهای مناسب برای شکوفایی استعدادهای شان است. قدردانی از یک کار خوب فرهنگی یا هنری، قدردانی از یک فرد یا یک مجموعه نیست بلکه تقدیر از برداشتن گامی بلند به سوی اهدافی است که در آن مجموعه اداری به عنوان نقطه هدف در نظر آمده تا ماموریت ها که همان رسیدن به هدفست، انجام پذیرد.

در این راستا شایسته است تا کار آنان که نام دامغان را در ایران و حتی خارج از ایران طنین انداز نموده اند، ارج نهاد. هنرمندانی که در سطحی ملی و استانی به جایگاهی ارزنده دست یافته اند، چقدر مورد تشویق و حمایت آن اداره و سایر نهادها قرار می گیرند؟! آیا از آن هنرمند مطرح موسیقی که آثار او در سطح کشور مطرح شده و برنامه های متعدد اجرا می کند، تقدیر می شود؟ آیا برای کارگردان مجموعه تلویزیونی "داستان های امیرعلی" و همکاران او که در سال جاری نقش برجسته ای را برای معرفی دامغان و فرهنگ دامغان به ملت ایران ایفاء نموده اند، اقدامی شایسته این تلاش ارزشمند انجام خواهد پذیرفت؟ آیا سالها افتخار آفرینی آن هنرمند بزرگ تعزیه خوان مورد پاسداشت قرار می گیرد؟ آیا گرد و غبار مظلومیت از چهره مفاخر شهر دامغان همچون منوچهری دامغانی و... پاک می گردد؟ آیا از زلال اندیشه های ناب متفکر عالیقدر استاد حاج حسین معلم که اکنون به ترجمه کتاب شریف مفاتیح الجنان اهتمام دارند استفاده می نمایید؟ آیا از ظرفیت والای حوزه علمیه و ارشادات روحانیت اصیل دامغان در راستای تعمیق ارزشهای اسلامی و توسعه فرهنگ دینی بهره می گیرید؟ آیا استاد علی معلم شاعر بزرگ معاصر در شهر خویش مورد تجلیل قرار خواهد گرفت؟ ما منتظر پاسخی عملی برای این سوالات هستیم تا آن موقع باور کنیم که واقعاً تحولی چشمگیر در خور نام بلند دامغان و دامغانی به وجود آمده است.

شما به خوبی مستحضرید که انجمن های اداره ارشاد، متعلق به "تمام" هنرمندان و اصحاب فرهنگ هستند و باید این خواسته و مطالبه جامعه فرهنگی شهرستان دامغان مورد عنایت ویژه قرار گیرد تا قاطبه اقشار فرهنگی بتوانند از امکانات موجود در این مجموعه ها بهره گیرند.

آیا بایسته نیست تا اجلاسی فاخر برای بزرگداشت شخصیت های فرزانه ای همچون سید شهیدان اهل قلم "حاج سید حسن شاهچراغی" و عارف واصل و آیت حق "مرحوم میرزا علی اکبر معلم دامغانی" و دیگر چهره های ماندگار و نامدار شهر تاریخی صددروازه برگزار نمود؟

در انتها لازم به ذکر است که موضوعات مطروحه در این مطلب، همه خواسته ها و مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه نیست، بلکه تنها بخشی از دغدغه های متعددی است که ذهن و عین ما را به خود مشغول داشته و اگر چنانچه از اراده جدّی جنابعالی برای ایجاد تغییر در وضع موجود، آگاه نبودیم، اقدام به نگاشتن این مطلب نمی نمودیم. البته خود بهتر از هر کس دیگری می دانید که تا وضع مطلوب چقدر فاصله داریم و ارزیابی اهالی فرهنگ از کارکرد نهادهای فرهنگی چگونه است.

از خداوند متعال تداوم توفیقات جنابعالی را در ساماندهی به اوضاع و احوال فرهنگی شهرستان دامغان با یاری همه مردم و مسئولان این دیار تاریخی و هنرپرور، خواستاریم.

و ما توفیقی الا بالله العلی العظیم

سازمان مردم نهاد کانون جوانان تاریخانه شهرستان دامغان

19/3/1388

>>> درباره این مطلب:

انتصاب سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان

   
 

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
   

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 
 
 
 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh