کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: ضرورت نهادینه سازی فرهنگ پاسخگویی

   
 

لزوم پاسخگویی مسئولان به مردم در حیطه وظایف محوّله قانونی، از جمله تکالیف تعهدآور در هنگام پذیرش و تصدّی مسئولیت هاست. هر چه جایگاه فرد بالاتر باشد؛ ضرورت تخلّق وی به این صفت پسندیده، بیشتر احساس می شود.

جامعه ای که بر ارزش های اخلاقی و انسانی ابتناء یافته و حرکت عمومی، حول محور «قوانین» تعریف شده باشد، پاسخ گفتن به پرسش ها و عذرخواستن از خطاهای احتمالی را، نقطه اتّکایی مثبت و بلکه لازم برای پویش صحیح مسیر توسعه و پیشرفت می داند و از عدم پاسخگویی مناسب و اتخاذ شیوه های تکبّرآمیز برای طفره رفتن از ارائه جواب، به عنوان یک ناهنجاری فکری و فرهنگی یاد می کند. همواره ادّعاهای ناصوابی از سوی برخی متصدّیان امور در حوزه های مختلف مطرح می گردد تا اجتناب از عمل به فرهنگ عذرخواهی را در سایه توجیهات سفسطه آمیز پنهان سازند، در اینگونه موارد، باید با شناخت ظرفیت های قانونی، راهکار مقابله با ترویج و تثبیت این نگاه اشتباه را در سرلوحه اقدامات خویش قرار داد و بر حسب فرمایش گوهربار رسول اکرم (ص)، عامل به توصیه ناصحانه «كُلُكُم راعٍ و كُلُكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَتِهِ » بود.

اگر چنین خُلق و خوی مغرورانه ای با پرهیز از بیان معذورات و بدتر از همه، عدم اعتراف به قصورات و تقصیرات، جنبه های متعارفی بیابد و آحاد اجتماع بویژه خواص در برابر آن سکوت نمایند، به یقین انحرافی آشکار در روند انجام مسئولیت ها پدید آمده و خسارات هنگفت مادی و معنوی را بر عهده دولت و مردم خواهد گذاشت. در این میان، نقش مقامات عالی رتبه اجرایی، تقنینی و قضایی برای تبیین اهمیّت التزام همگان به «فرهنگ پاسخگویی» و تبدیل آن به معیاری مهم برای ارزیابی کارنامه عملکرد مدیران، بسیار موثر و کارآمد است، علی الخصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برابر سوگند مقدسی که با هدف صیانت از اصول قانون اساسی یاد می کنند، باید بیش از دیگران، اعتقاد عملی به این نگرش عالی داشته باشند. اقدام الگویی و ماندگار حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در تاریخ 16 بهمن ماه 1392 در عذرخواهی رسمی از مردم بخاطر مشکلات توزیع سبد کالا و اظهار این جمله امیدوارکننده از جانب ایشان که: «ما از مردم عذرخواهی خواهیم کرد و در جایی که نقصی وجود داشته باشد، به عذرخواهی خود افتخار می‌کنیم و آن‌ها را برطرف می‌کنیم.»، پشتوانه ای ارزنده برای اشاعه خطّ مشی آگاهانه و اصولی «رئیس جمهور محترم» در ضرورت استمرار و اعتلای این نگاه شایان تقدیر است.

 
 

نویسنده: شهاب الدین بنائیان / منبع: سایت نمای اقتصاد ایران

 
         
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh