کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: جایگاه مجلس شورای اسلامی از دیدگاه شهید سید حسن شاهچراغی

   
   

سخن‌ از جایگاه‌ مجلس‌، موقعیت‌ و حدود فعالیت‌ مجلس‌ زیاد می‌شود، چه‌ در نطق‌ های‌ قبل‌ از دستور و چه‌ در بحث های‌ دستوری‌ مجلس‌ مثل‌ طرح ‌تفحص‌ مجلس‌ و لایحه‌ مشابه‌، امّا به‌ اختصار و باید گفت‌ که‌ هیچ‌ گاه‌ با سخنرانی‌ و تاکید در نطقها مجلس‌ در جایگاه‌ خویش‌ قرار نخواهد گرفت‌.
مجلس‌ باید رکن‌ نظام‌ باشد و تکیه‌ گاه‌ مردم‌ و مسؤولان‌. مجلس‌ بیشتر از هرچیز باید توسط‌ خود مجلسیان‌ محترم‌ شمرده ‌شود. امام‌ به‌ مقدار کافی‌ از مجلس‌ ستایش‌ کرده‌ است‌ و دیگران‌ نیز.  اعتبار مجلس‌ ایجاد امید در مردم و حفظ‌ مردم‌ در صحنه‌ و همراهی‌ با مردم‌ در امور کشوری‌ است‌ اعتبار مجلس‌ در تشویق‌ همگان‌ به‌ ارزش ها و همگامی‌ با رهبری‌ است‌.

قانون‌ تفحص‌ به‌ همان‌ مقدار که‌ می ‌تواند سازنده‌ باشد، می‌تواند مخرب‌ باشد. و به‌ همان‌ اندازه‌ که‌ در جریان‌ تثبیت‌ امور می ‌تواند موفق‌ باشد، می ‌تواند کارها را به‌ هم‌ بریزد. تفحص‌ به‌ منظور افشاگری‌، تضعیف‌ دولت‌، عقده‌ گشایی‌ و ... مجلس‌ را بی‌اعتبار می ‌کنند. تفحص‌ به‌ منظور تقویت‌، راه‌اندازی‌ و رفع‌ نقص‌ می‌تواند امید بخش‌ و سازنده‌ باشد. مجلس‌ را پایگاه‌ پیاده‌ کردن‌ خطوط‌ سیاسی‌ قرار دادن‌، درگیری های‌ لفظی‌ و غیر لفظی‌، زمینه‌ سازی‌ سیاسی‌ برای‌ انتخاب‌ مجدد از بزرگترین‌ عوامل‌ بی‌اعتباری‌ مجلس‌ می‌باشد. قدرت‌ مجلس‌ در تضعیف‌ نهادهای‌ دیگر نیست‌، قدرت‌ در انتخاب‌ اصلح‌ و تصویب‌ قوانین‌ احسن‌ و حفظ‌ و حراست‌ ازدست‌آوردهاست‌. ما اگر با یک‌ سخن‌ مان‌ یک‌ نهاد را در هم‌ بشکنیم‌ یا وزارتخانه‌ای‌ را از اعتبار بیاندازیم‌ با چیزهایی‌ را بی‌ارزش‌ بکنیم‌ در واقع‌ با دولت‌ خودمان‌ بر ضعف‌ها افزوده‌ایم‌. به‌ جای‌ این‌ باید قانونی‌ بیاوریم‌ که‌ این‌ پایه‌ها و این‌ نهادها را محکم‌ کند.

مسؤولانی‌ انتخاب‌ کنیم‌ که‌ همه‌ چیز را متغیر کنند و به‌ گونه‌ ای انقلاب‌ را حراست‌ کنیم‌ که‌ هیچ‌ کس‌ نتواند از درون‌ این‌ قلعه‌محکم‌ اطلاعی‌ کسب‌ کند و نفوذی‌ نماید. اگر قرار باشد یک‌ نماینده‌ غیر مسؤولانه‌ آزاد باشد که‌ به‌ همه چیز بتازد و همه چیز را مورد حمله‌ قرار دهد، مجلس‌ به‌ جائی‌لوس‌ و پرحرف‌ تبدیل‌ خواهد شد که‌ جز عقده‌ گشائی‌ و بی‌مسؤولیتی‌ چیزی‌ را تداعی‌ نمی‌کند و به‌ نهادی‌ بیکار، پرگو و بی‌مسؤولیت‌ تبدیل‌ می‌شود. هیچ‌ کس‌ از ترس‌ زخم‌ زبان‌ آن‌ مسؤولیت‌ نخواهد پذیرفت‌ و یا مسؤولانی‌ که‌ به‌ نحوی‌ بتوانند چاپلوسانه‌ حرکت‌ کنند بر کارها گمارده‌ خواهند شد. اعتبار مجلس‌ در تدوین‌ و تنظیم‌ قوانین‌ اصولی‌ و زیربنایی‌ کشور است‌. اعتبار مجلس‌ در تفحص‌ صادقانه‌ و قدرتمندانه‌ از امور و برخورد عادلانه‌ با آن‌ است‌. اعتبار مجلس‌ در کنترل‌ محاسبات‌ و صرف‌ بودجه‌ و اعتبار است.

منبع: متنی‌ از شهید شاهچراغی‌ درباره‌ جایگاه‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌       

   
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
   

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh