کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: استان سمنان در سالی که گذشت

   
 

استان سمنان در سال جاری، روزهای متفاوتی را پشت سر نهاد. ایامی که تاریخ استان ما را رقم می زنند. در این بخش به انتشار برخی از مهمترین رویدادهای خبری طیّ سال 1393 می پردازیم و امیدواریم تا در سال آتی، اخبار جذاب بیشتری برای هم استانی های عزیز داشته باشیم.

تغییر و تحولات مدیران سیاسی در استان سمنان: با روی کارآمدن دولت یازدهم «دولت تدبیر و امید»، موج تحولات سیاسی با تأخیری قابل توجه به استان سمنان رسید و آقای استاندار را مجاب کرد تا تعدادی از فرمانداران و بخشداران دولت دهم را تودیع و نیروهای معتمد خویش را معارفه نماید. در کنار تغییر نمایندگان عالی دولت در شهرستان های شاهرود، گرمسار و دامغان، «حسن سعدالدین» از جمله مسئولان با تجربه منصوب در دولت دکتر احمدی نژاد بود که سکان هدایت فرمانداری سمنان را از آن زمان همچنان بر عهده دارد. البته در روزهای پایانی امسال، پخش خبر استعفای معاون سیاسی و امنیتی استانداری و تعیین آقای اسلامی راد به عنوان سرپرست این حوزه، احتمال تداوم و تسریع برخی از انتصابات سیاسی را به واسطه جایگاه محوری این معاونت در سیاست گذاری ها، افزایش داده است.
دیدار جمعی از علماء و روحانیون استان با رئیس جمهوری: در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان، سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری، عرصه هم اندیشی صمیمانه دوستان قدیمی با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور بود. مرحوم آیت ا... نصیری و حجج اسلام والمسلمین سید رضا تقوی، سید رضا اکرمی و... آمده بودند تا دست یاری به سوی دولت آقای روحانی بلند کنند و با شنیدن دیدگاه های رئیس جمهوری، نظرات خود را مطرح کنند. حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در بخشی از این دیدار با اشاره به اوضاع کشور در زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید و مشکلاتی که حاکم بوده، اظهار داشت: به یاری خداوند در این چند ماه با وحدت و کمک مردم، حمایت و سیاست های مقام معظم رهبری، دولت و سایر قوا، قدم های مهمی برداشته شده و برخی مشکلات رفع شده اند. البته هنوز مشکلات دیگری وجود دارد که امیدواریم دست در دست یکدیگر، آنها را ریشه کن کنیم.

دانشگاه سمنان، میزبان همایش رویکردهای نوین آمایش سرزمین در ایران: همایش رویکردهای نوین آمایش سرزمین در ایران، بیست و ششم و بیست و هفتم شهریور ماه در دانشگاه سمنان برگزار شد. این همایش با هدف ايجاد عزم و انسجام منطقه ای در مسئولان، اندیشمندان و صاحبنظران و به منظور تبيين و تحکيم جايگاه آمايش سرزمين در نظام اداره کشور و همچنین در راستاى دستيابى به اهداف سند چشم انداز ملى و تنظيم نقش و رابطه برنامه هاى ميان مدت توسعه با آمايش برپا گشت. آمایش سرزمین از جمله مقولات بسیار مهم و تأثیر گذار در مسیر توسعه پایدار است و اهتمام به تبیین زوایای آن از سوی دانشگاهیان و مسئولان، اقدامی مثبت ارزیابی می شود.
برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان در شاهرود: شهر شاهرود با میزبانی نمایشگاه بزرگ کتاب که مورد استقبال وسیع ناشران و آحاد مردم فرهنگ دوست این شهرستان قرار گرفت، فصل جدیدی از فعالیت های ثمربخش فرهنگی در توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی را رقم زد و فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی های فرهنگی و هنری با حضور دویست و پنجاه ناشر ملی و استانی فراهم آورد. «حسین نوش آبادی» معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین افتتاحیه نمایشگاه مذکور با تقدیر از برگزارکنندگان دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان سمنان و پنجمین نمایشگاه کتاب شاهرود تصریح کرد: استان سمنان و شهرستان شاهرود، زادگاه عالمان فرهیخته و برجسته‌ای در طول تاریخ بوده است که تألیفات متعددی از آنان برجای مانده است. گفتنی است که انجام این قبیل فعالیت های فرهنگی در سایر شهرهای استان، از خواسته ها و مطالبات به حق مردمی می باشد که امیدواریم مورد عنایت مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سال 1394 واقع شود.
در حاشیة سفر وزیر بی حاشیه: دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر پرتلاش و بی حاشیه بهداشت دولت یازدهم، وقتی تصمیم گرفت تا به درخواست نماینده مردم دامغان «دکتر رستمیان» و استاندار سمنان «مهندس وکیلی» برای افتتاح دانشکده داروسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان پیش از سفر به شاهرود و شرکت در کنگره ای پزشکی، پاسخ مثبت دهد، شاید نمی دانست که با گلایه شدید «دکتر کاظم جلالی» نماینده شاهرود از تأخیر بوجود آمده در برنامه سفرش، مواجه شود. در نهایت با تجلیل جناب وزیر از رئیس مرکز پژوهش ها و فراکسیون اکثریت مجلس نهم در مراسم نماز جمعه شاهرود، ماجرا ختم به خیر شد.
متروی تهران به گرمسار، فرصتی تاریخی برای توسعه متوازن منطقه: احداث خط متروی تهران به گرمسار، از مهم ترین رویدادهای مرتبط با توسعه استان سمنان بالاخص شهرستان های گرمسار و آرادان است. بنا به گفتة دکتر غلامرضا کاتب: قرارداد فاینانس مترو تهران-ورامین- گرمسار با اعتباری بیش از هزار میلیارد تومان با مدیران کشور چین بسته شده است. سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت سخن می گفت، اضافه نمود: این خط مترو به طول صدو هشت کیلومتر در حال آماده سازی است که بخش های ساختمانی و عمرانی آن با توان متخصصان داخلی ساخته می شود و تهیه تجهیزات الکتریکی، مکانیکی، واگن، لوکوموتیو و ریل بر عهده شرکت های چینی است. نماینده مردم گرمسار، آرادان و ایوانکی در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد تا راه اندازی مترو تهران به گرمسار، توسعه متوازن منطقه ای را به ارمغان آورد.
شهرستان دامغان، نورانی از درخشش ستارگان پرفروغ: برگزاری نخستین اجلاسیه شهریاران شهید دامغانی به همت مردم و مسئولان شهرستان، بزرگترین رویداد خبری دامغان در سال 1393 بود. قرائت پیام دکتر علی لاریجانی، سخنرانی سردار باقرزاده، ارائه تحلیل سیاسی توسط دکتر صفار هرندی، اجرای ویژه برنامه های فرهنگی، مذهبی و هنری، انتشار سالنامه ستارگان پرفروغ و دهها فعالیت دیگر، تلاشی ماندگار برای نکوداشت مقام رفیع شهیدان را سامان داد. رئیس مجلس شورای اسلامی در قسمتی از پیام خود به اجلاسیه که توسط دکتر رستمیان نماینده مردم دامغان قرائت گردید، آورده است: «شهرستان دامغان با داشتن مردمی متدین، ولایتمدار و انقلابی همواره نقش مهمی در صحنه های انقلاب و نظام داشته است و حضور جوانان و رزمندگان این منطقه در عرصه دفاع مقدس و تقدیم ششصد و بیست و پنج شهید والامقام و تعداد زیادی جانباز و ایثارگر، گواهی بر معنا یافتن روحیه دوستداری و پیروی از دستاورد های انقلاب می باشد. همچنین وجود دو شهید گرانقدر یعنی شهید سید حسن شاهچراغی و شهید ابوالقاسم داوودالموسوی(موسوی دامغانی) که وظیفه خطیر نمایندگی و وکالت مردم را بر عهده داشتند، به یقین بیانگر میزان ارادت و مرتبت ایمان اهالی این شهرستان به اسلام و کشور می باشد.»
رحلت آیت ا... حاج شیخ محمدتقی نصیری سمنانی: روح بلند ابوالشهید، مرحوم آیت ا... نصیری از علمای ربّانی و انقلابی سمنان که مقارن با نهضت اسلامی ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره)، نقش ممتازی را ایفاء نموده و علاوه بر انجام خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و مذهبی، مسئولیت حوزه علمیه مرکز استان را بر عهده داشتند، پس از سالها تحمل بیماری، به ملکوت اعلی پیوست. رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت ارتحال مرحوم آقای نصیری چنین فرمودند: «درگذشت عالم وارسته جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد تقی نصیری رحمت ا... علیه که عمر شریف خود را در تبلیغ معارف اسلامی و قرآنی و هدایت مردم سپری کرد و دلسوزانه به تربیت طلاب و فضلای علوم دینی همّت گماشت، به حوزه‌ علمیه سمنان و روحانیت مکرّم آن سامان و به همه‌ ارادتمندان و علاقمندان به ایشان و بیت آن مرحوم تسلیت می‌گویم و رحمت و غفران الهی برای آن فقید سعید و حشر با اولیای الهی خاصه فرزند شهیدش را از پروردگار مسألت می‌نمایم.» حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهور که مفتخر به شاگردی این روحانی خدوم بود، در بخشی از پیام تسلیت خطاب به مردم شریف سمنان و بیت آن فقیه گرانقدر نوشته است: «رحلت عالم جلیل القدر مرحوم حضرت آیت ا... حاج شیخ محمد تقی نصیری موجب تالم و تاثر فراوان گردید. عمر پر برکت این شخصیت فرزانه و استاد برجسته حوزه های علمیه در صراط مستقیم الهی و عبودیت خالصانه، خدمت به مردم و تربیت شاگردان وارسته سپری شد که با کوله باری از فضایل اخلاقی و با تقدیم فرزند برومند خود در راه دفاع از ارزش ها و آرمان های اسلام عزیز به دیدار و ملاقات پروردگار خود شتافت.»
پيگيري ابلاغ شهرستان شدن بسطام: دكتر کاظم جلالي، نماينده مردم شاهرود و ميامي با دكتر اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور ملاقات و  مسائل و مشكلات مربوط به حوزه شاهرود و ميامي را مطرح نمود كه مهمترين موضوع آن تاكيد بر ابلاغ شهرستان شدن بسطام بود. در اين جلسه معاون اول رييس جمهور وعده داد چنانچه وزير كشور موضوع را در وزارت كشور آماده كند، ما در هيات دولت ظرف يك هفته مسئله را نهايي مي‌كنيم. در اين راستا طیّ جلسه ديگري كه با حضور دكتر جلالي و دكتر عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور تشكيل شد، نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس، شرح گفتگو با معادن اول رييس جمهور را بيان كرد و از وي خواست كه مسئله را براي طرح در هيات دولت آماده كرده و كار را پيگيري نمايد. شايان ذكر است: شهرستان شدن بسطام در دولت قبلي به تصويب رسيد ليكن در مراحل ابلاغ دچار مشكل شد.
اولین جشنواره و سمپوزیوم علمی پسته ایران در دامغان: شهر دامغان، میزبان شرکت کنندگان در اولین جشنواره و سمپوزیوم علمی پسته ایران بود تا این محصول استراتژیک که می تواند به عنوان دومین محصول صادراتی ایران در سبد صادرات کشور  قرار  گیرد، به جایگاه اصلی و واقعی خود دست یابد. نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی طیّ سخنانی با یادآوری این مطلب که آمایش سرزمینی ضمن سنجش مزیت نسبی هر منطقه، می تواند در تولید ثروت نقش اساسی داشته باشد و پسته در این منطقه سهم زیادی در تولید ثروت خواهد داشت تصریح کرد: از وزارت امور خارجه، سفرا، رایزن ها در خواست می کنم تا با معرفی محصول پسته به دیگر کشورها زمینه ارتباط را فراهم و جایگاه کشور را در این خصوص ارتقا بخشند. دکتر عیدالرحمن رستمیان افزود: در شهرستان دامغان سعی می کنیم پسته ای تولید نماییم که بهترین کیفیّت را داشته باشد و با استفاده از پژوهش های علمی و آزمایشگاهی باید بتوانیم بهترین پسته را از پایانه های صادراتی که در خود شهرستان ایجاد می شود، صادر کنیم.
واگذاری شرکت البرز شرقی به ذوب آهن اصفهان: در نشست مسئولین ذوب آهن اصفهان و شرکت البرز شرقی که با حضور مقامات عالی شهرستان های شاهرود و دامغان  تشکیل یافت، مدیرعامل ذوب آهن طیّ سخنانی بر ضرورت افزایش تولید این معادن تاکید نمود و گفت: شرکت زغال سنگ البرز شرقی  به لحاظ اشتغال زایی و گردش مالی در جامعه اطراف دارای اهمیت بسیاری است لذا مسئولیت مدیران این شرکت سنگین است. وی افزود: افزایش تولید مستلزم رویکرد جدید مدیریتی است که باید از نیروهای شایسته وجوان بهره بگیرد و با پرورش نیروی انسانی، آینده نگری نیز داشته باشد. مدیرعامل ذوب آهن همچنین در بخشی از سخنان خود خواستار سیاستگذاری واحد  در  بخش زغال کشور شد تا این بخش بیش از گذشته، توسعه یابد و پاسخگوی نیاز های کشور باشد.

افتتاح آزادراه قم ـ گرمسار با حضور رئیس جمهور: قطعه اول آزادراه حرم تا حرم به طول صدو پنجاه و دو کیلومتر با حضور رئیس جمهور، بهره برداری شد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، آزادراه قم - گرمسار را که دارای شش باند رفت و برگشت است، افتتاح کرد. این آزادراه سال نود در قالب جاده اصلی افتتاح گشت اما به دلیل مشکلات فنی و وقوع تصادف های زیاد، به مدت یک سال مسدود بود. با توجه به اینکه پیش از این شبکه ارتباطی مرکز و جنوب کشور به شمال شرق محروم از شبکه آزادراهی بود و مشهد مقدس به عنوان بزرگترین مرکز جذب زائر و گردشگر داخلی و خارجی در این مسیر قرار دارد، این مهم باعث شد تا امکان‌سنجی احداث آزادراهی در این بخش از کشور  برای اتصال به شبکه‌های آزادراهی مورد بررسی قرار گرفته و پروژه عظیم حرم تا حرم در فاز اجرا قرار گیرد. آزادراه مذکور واقع در کریدور بین‌المللی حمل نقل شرق به غرب و کریدور آسیایی است که موجب اتصال چهار استان قم، تهران، سمنان و خراسان رضوی و از آن مهم‌تر؛ تکمیل شبکه آزادراهی کشور می‌شود.
نمایندگان استان در ترکیب کمیسیون های تخصصی اجلاسیه سوم مجلس نهم: رؤسا و اعضای هیئت‌رئیسه کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی برای سال سوم دوره نهم مجلس انتخاب شدند؛ این انتخابات در اغلب کمیسیون ها با کمی تغییر انجام شد. نمایندگان مردم استان سمنان هم در این ترکیب حضور داشتند. پس از اجرای انتخابات مجمع نمایندگان استان، مهندس علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان و مهدیشهر به ریاست این مجمع برای مدت یکسال انتخاب شد. همچنین، دکتر کاظم جلالی با حکم دکتر علی لاریجانی در سمت ریاست مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ابقاء و دکتر غلامرضا کاتب به عنوان سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی برگزیده شد. با برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان، دکتر عبدالرحمن رستمیان در مسئولیت نایب رئیس اول باقی ماند.

تخصیص بیست میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل ساخت بیمارستان مهدیشهر: رئیس شورای اسلامی شهر مهدی‌شهر، گفت: برای تکمیل و اتمام عملیات اجرایی ساخت بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) مهدی‌شهر به اعتباری بالغ بر یکصد و سی میلیارد ریال نیازمندیم. علی عبدالحسینی در دیدار با دکتر عبدالرحمن رستمیان نماینده دامغان و نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که در دفتر امام جمعه مهدی‌شهر برگزار شد با اشاره به تاخیر در احداث بیمارستان در حال ساخت این شهرستان، اظهار داشت: سال گذشته بیش از هجده میلیارد ریال اعتبار به احداث بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) مهدی‌شهر اختصاص یافت و امسال نیز بیست میلیارد ریال برای عملیات اجرایی این بیمارستان پیش بینی شده است.
شنیدن صدای گام های رقابت انتخاباتی در استان سمنان: با نزدیک شدن به آخرین سال مجلس نهم، برخی از کاندیداهای احتمالی با حضور در محافل مختلف، به تقویت گمانه زنی ها برای مشارکت خود در رقابت های انتخاباتی مجلس آتی پرداختند. در شهرستان های سمنان و مهدیشهر، علاوه بر محتمل بودن حضور برخی از نمایندگان ادوار سمنان، زمزمه هایی برای شرکت یک چهره شاخص دیگر به گوش می رسد. رقبای انتخاباتی نماینده مردم شاهرود و میامی نیز با توجه جایگاه دکتر جلالی در مجلس، قطعاً کار بسیار سختی برای رقابت با او خواهند داشت ولی این مهم باعث نشده تا آنان را از فعالیت بازدارد و چند چهره سابق نیز در اینخصوص با تشکیل جلسات خصوصی در حال بررسی شرایط هستند. در شهرستان دامغان، دکتر عبدالرحمن رستمیان با رقبایی جدی مواجه است که از همان اولین سال مجلس نهم، بند کفش هایشان را برای حضور در مجلس دهم محکم نموده و با حضور چشمگیر در برنامه های مختلف، فضای انتخاباتی را خیلی پیش تر از شروع رسمی انتخابات، شکل داده اند. در شهرستان گرمسار، علاوه بر احتمال حضور نماینده سابق مردم گرمسار در رقابت با دکتر غلامرضا کاتب، شنیده ها حکایت از کاندیداتوری یکی از نزدیکان رئیس جمهور سابق دارد و باید منتظر ماند و دید که آیا تجدید رقابت دوره قبل، این بار نتیجه ای متفاوت با گذشته را رقم خواهد زد؟
دو عالم برجسته هم استانی در بستر بیماری: پخش خبر عارضه قلبی آیت ا... سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان، امام جمعه سمنان و عضو مجلس خبرگان رهبری، موجی از نگرانی را در سطح مردم و مسئولان این استان بوجود آورد. طیّ روزهای بستری شدن آیت ا... شاهچراغی در بیمارستان، جمعی از مردم و مسئولان از جمله: آیت ا... محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حسین فریدون دستیار و برادر رئیس جمهور، استاندار سمنان و... از این عالم بزرگوار عیادت کردند. در آخرین روزهای سال نودو سه خبر دیگری به سرعت در دو استان سمنان و هرمزگان، موجبات تألّم مردم شریف دامغان و بندرعباس و... را فراهم آورد. آیت ا... غلامعلی نعیم آبادی امام جمعه سابق دامغان، نماینده فاضل ولی فقیه در هرمزگان و عضو مجلس خبرگان رهبری که برای سخنرانی ایام فاطمیّه به دامغان سفر کرده بود، مصادف با سومین شب مراسم، پس از احساس درد در ناحیه قلب خود به بیمارستان ولایت مراجعه و بنابر تشخیص پزشکان، جهت ادامه درمان به مرکز قلب تهران انتقال یافت. حال عمومی ایشان پس از عمل موفق قلب باز، مطلوب ارزیابی شده و گروه هایی از اقشار مختلف مردم و مدیران، برای دیدار با ایشان در این بیمارستان حضور یافتند. 

 
 

نویسنده: شهاب الدین بنائیان / هفته نامه کویر مورخ 26 اسفند 1393 شماره 1058

 
         
   

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh