کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: دامغان در سالی که گذشت از نگاه سایت تاریخانه / بخش سوم

   
         
   

شهادت فرمانده لجستیک قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع)

شهید حاج نصرت الله میریدر سال 87، جانباز سرافراز "حاج نصرت ا... میری" پس از سال ها تحمل درد و رنج ناشی از جراحات شیمیایی به ملکوت اعلی پیوست. اين شهيد عزيز از سال اول جنگ در جبهه حضور يافت و تا چند ماه پس از جنگ به طور مستمر به مدت هشتاد ماه در جبهه‌های حق عليه باطل به ويژه در كردستان شرکت داشت. وي چندين بار دچار مصدوميت شيميايی شد كه مهمترين آنها در عمليات خيبر در اسفند 62 جزاير مجنون بود. وی در عمليات‌های کربلای چهار و پنج شيميايی شد و چندين بار مورد اصابت تركش قرار گرفت. اما با اين حال، پس از مدت كوتاهی به رغم اصرار اطرافيان و مجروحيت شديد به جبهه‌ها اعزام شد. وي ابتدا داوطلبانه به جبهه رفت، سپس در قالب ستاد پشتيبانی جنگ استان سمنان به جبهه اعزام شد. پس از اتمام جنگ، تحصيلات خود را ادامه داد و در مقطع كارشناسی متالوژی صنعتی از دانشگاه صنعتی شريف تهران فارغ‌التحصيل شد. یادش گرامی باد.

   
   
 

شهید دکتر آیت در کنار شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتیوب سایت اطلاع رسانی تاریخانه منتشر نمود: شصت گلوله برای سکوت!!

سال گذشته، شاهد انتشار مقاله ای در سایت تاریخانه با عنوان "شصت گلوله برای سکوت" بودیم. در این مطلب که پیرامون زندگی نامه شهید دکتر سید حسن آیت نگاشته شده بود، بخشی از خاطرات همسر ایشان "خانم مهرانه معلم دامغانی" منتشر گشت. لازم به ذکر است که شهید آیت علاوه بر دبیری حزب جمهوری اسلامی، در هیئت رئیسه مجلس خبرگان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز عضویت داشت. روحش شاد.

 
   
 

دکتر فریده مهدوی دامغانی؛ چهره ای افتخارآفرین برای ایران و دامغان

 
   
   

خانم دکتر فریده مهدوی دامغانی

خانم دکتر فریده مهدوى دامغانی، نشان افتخار شهر فلورانس ايتاليا موسوم به «گل كوچولو» را براى فعاليت گسترده در حوزه ترجمه آثار ادبی اين كشور در سال 2004 دريافت‌ كرد؛ پيش از آن در سال دوهزار و سه به عنوان مترجم سال در ايتاليا برنده جايزه «ديه گو والری» از شهر «منسليچه» شد؛ اين نشان كه معتبرترين جايزه ادبی جهان پس از «نوبل» و «پوليتزر» است براى ترجمه فارسی «كمدى الهی» و «زندگانی نو» از «دانته» شاعر شاعران ايتاليا و اساساً اروپا و بیست و سه اثر ديگر از ادبيات آن كشور بود. وى همچنين براى ترجمه آثار دانته ـ كه به پدر زبان ايتاليايی شهرت يافته است ـ چندين نشان لياقت و مدال افتخار طلا و نشان طلای شهرهای فلورانس و راونا ( كه آرامگاه داتته در آن‌جا واقع است ) را به خود اختصاص داد و از شهرداری فلورانس و نيز راونا و نيز از مركز دانته در ايتاليا واقع در فلورانس و نيز چندين نوبت از كليسای «سان فرانچسكو» در «راونا» به اخذ نشان‌های گوناگون نائل آمده است و در سال دوهزار و پنج به عنوان شهروند افتخاری شهر راونا برگزيده شد كه لازم به ذكر است؛ اين عنوان شهروندی هرگز تاكنون به هيچ زنی و به هيچ ايرانی و به هيچ مسلمانی اعطا نشده بود. او به عنوان سفير فرهنگی ميان راونا و تهران نيز انتخاب‌ شد و در روز زن در هشتم مارس دو هزار و پنج اين عنوان را نيز از شهر راونا دريافت كرد. در سال دوهزار و شش نيز بالاترين نشان لياقت كشور ايتاليا را از «رومانو برودی»، نخست وزیر سابق آن كشور به پاس تلاش ده ساله‌اش برای ترويج و معرفی آثار مهم ادبيات ايتاليا و به‌ ويژه ترجمه تمام آثار دانته به فارسی نائل آمد؛ اين نشان هرگز به يك فرد غيرايتاليايی تاكنون اهدا نشده ‌بود و مهدوی دامغانی نخستين غيرايرانی و نخستين مسلمانی است كه به اخذ اين نشان لياقت كه نشان ملی آن كشور است نائل آمد. در سال گذشته نیز این چهره ارزشمند، به تلاش های شبانه روزی خود در ترجمه برخی آثار فاخر به زبان فرانسه و... ادامه داد تا همچنان نام او موجب اعتلای نام دامغان در جهان شود.

   
         
 

بازدید دانش آموزان از مسجد تاریخانه دامغانتداوم اقدامی قابل تحسین؛ بازدید دانش آموزان از آثار تاریخی دامغان

سال قبل، بازدید اردویی دانش آموزان از آثار تاریخی دامغان ادامه یافت، تا پس از سال ها امیدوار شویم که لااقل شواهدی موجود است تا نسل آینده که از همین دانش آموزان هستند، قدر مسجد تاریخانه و سایر بناهای تاریخی شهر صددروازه سابق را بیش از ما بدانند. و البته باید گفت؛ دست مریزاد به مجریان این طرح ارزشمند.

 
   
 

1   2   3   4   5

 
 

ادامه دارد...

 
 

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
   

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 

بخش اول

بخش دوم

بخش چهارم

بخش پنجم

 
 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh