کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: ولایت خمینی / مقاله ای از دکتر حسن سبحانی / سال نگارش: 1359

   
 

اشاره: انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران که با رهبری الهی و حکیمانه روح خدا "امام خمینی (رض)" به پیروزی رسید، تبلور اندیشه های ناب انسان های مهذبی بود که در پرتو اخلاص و ایمان به خدا و پیروی از ولایت فقیه، امکان و فرصت ایجاد نهضتی جهانی و انقلابی تاریخ ساز را در عصر معاصر یافتند. در این راه که با راهبری پیامبر گونه مقتدای کبیر انقلاب اسلامی همراه بود، چشمه های جوشان و زلالی از قلمهای توانا و بیانهای شیوا، ظهور کرد تا کام تشنگان را از تکرار پیام عزت بخش عاشورا سیراب نمایند. سقایتی به غایت ارزنده و کوششی در نهایت صداقت. نشریه "سقا" یکی از آن چشمه های جوشان بود که در سایه حضور اندیشمندان نیک سرشت و اصحاب فکر و فرهنگ شکل گرفت و نمونه ای شد از وحدت بر مدار ارزش های اسلامی. در این نشریه که فرصت تکرار دیگر نیافت، می توان نمونه های دیدنی و روشنگری از افکار متفکران انقلابی در دامغان آن روز را یافت. این نشریه، در سال 1359 شعاعی از خورشید انقلاب اسلامی بود که همچنان برای نسل ما و نیز آیندگان، چراغ راهیست که گوشه ای از اهداف واقعی و تاریخ مستند انقلاب اسلامی را بنمایش می گذارد. "ولایت خمینی" عنوان یکی از مقالاتی است که در این گاهنامه به رشته تحریر درآمد. نویسنده این متن، از جمله شخصیت های انقلابی دامغانست که همچنان بر همان سبیل و با همان ایمان به اهداف والای امام (ره) و امت، در طریق اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی و دفاع از حقیقت انقلاب اسلامی قدم می گذارد. هنوز هم فریادهای مدرس گونه این "منادی راستین گفتمان عدالت" و "مرد قانون" در دفاع از "حقوق ملت" که دستاورد انقلاب اسلامی است، از صحن مجلس شورای اسلامی به گوش می رسد. دکتر حسن سبحانی فرزند صادق و صمیمی دامغان، در بهمن ماه سال 1359 طی مقاله ای با عنوان "ولایت خمینی" این چنین به بیان دیدگاه های خود می پردازد:

 
 

ولایت خمینی(ره)

 
 

آرامش ناشی از خفقان را شاهد بودیم و مانده آمده از دیاری به غریبی همه تاریخ در سکوت مرگزای نوعی زندگی به سر می بردیم زمستان بود و یخبندان اندیشه های بشر، مرگ بود در قالب زندگی افکار ما را چنین محیطی نضج می داد و در آن سکوت مرگبار که گویی هرگز شکست آن سوت و کوری را امکانی نیست ساقه های اندیشه هامان نازک و باریک و بی هیچ ریشه ای فارغ از هر نوع هجوم و یورش آرام و در عین حال مردنی شکل می گرفتند. و بعد از دور دور شهر به آشنایی تاریخ و به ظاهر غریب ندای برآورد و خواب وحشتناک خفتگان را برآشفت و بر گوشهامان سرودهایی خواند و امیدمان داد که صبح نه فقط غیر ممکن نیست که نزدیک است و همتان را به یاری خواند که دوستان سکوت خویش را در این ننگستان نمود بفریاد مبدل کنید و عزمتان را جزم دست یابی بر قلل مرتفع ابهت هستی اما ما را به ذوب کردن انجماد هم افکار فاسد فرا خواند و پیروزی را پس از تلاش و سعی نویدمان داد. مردی که از آن سوی زیبایی و نور سخن می گفت و به تن شویی در اقیانوس مصفای پاکی دعوتمان می کرد. و ما بگرد محور اندشه اش جمع شدیم و یکی شدیم و قدرت خدا را در خود متجلی دیدیم و با این قدرت فریادمان را به یاری مشت هامان خواندیم. خون داغمان را بر تن سیاه کوچه ها و خیابان های شهر پاشیدیم و بدین طریق به جلای قلب و فکرمان پرداختیم. و خون در رگهامان جاری شد خون اسلام و رگه هایی از فرهنگ انقلابی شیعی کافی بود تا تشنه هدفداری را بکاممان بریزد و چنین شد و زمین شاهد تولد دوباره ایثار و عشق در راه خدا گردید و زمانه یکبار دیگر به سنت الهی محکومیت همه طواغیت و نامردی ها و نفی همه «اله» ها جز الله را بر سینه خود نگاشت که عبرتی دیگر بر آیندگان همسفر این قافله باشد. زیبایی زندگی و طراوت حیات را در چشمان معصوم آن جوانان پاک که با تمامی وجودشان پیروزی و عقاب گونگی خود را در سمبل خمینی فریاد می زدند دیدیم و رسوب این امواج را در لابلای چین و چروک چهره پدران و مادرانی که پاره های جگرشان را برای عظمت دین خدا مشتاقانه به سینه خاک سپردند مشاهده کردیم و چشمان منتظر تازه عروسان و فرزندان در دوران هجرت پدر به خاک متولد شده را با اشتیاق تمام در شوق دیدار سرپرست فقیه خود اشکبار یافتیم و قلوب امتی را در زیارت چهره اسوه ای عظیم از اسلام ـ خمینی ـ ولی فقیه. و اینها همه از بین برندگان آن زمستان سرد بودند و منادی در راه بودن بهار، بهاری با شکوفه هایی از درخت جاوید اسلام. و عجیب امتی گویا که هرگز از جوار دنیای مصرفی به لجن کشنده همه شخصیت ها و منش های انسانی حتی عبور هم نکرده اند و عجیب رهبری که این همه نیروی بالقوه را از آنان که صادق ترینند ـ پابرهنه های گسترده در پهندشت مکان ـ در کوه و دشت و کویر و جلگه بالفعل نمود و ادامه حاکمیت ابر قلدران را برای همه به صورت سوالی درآورد که اندکی انصاف در قضاوت قطع این حاکمیت را صحه می گذارد اما... چگونه نمی بایستی انتظار ظهور قاسط ـ ناکث و مارق را نداشته باشیم که گویی ریشه خصلتی مفتضح در همه تاریخ دارند و با که باید گفت و چسان باید احساس تنهایی «علی» را بر گوش های لااقل بازیخورد های مثلث شوم مطرح شده و جاهلانی که بی هیچ نفعی و مقصدی همیشه تاریخ تسریع بخش حرکت آسیاب خصم بوده اند قرائت کرد.

ای جهل از تو چه انحطاط ها که حاصل نشد و با تو چه بسیار توده های زجر کشیده ای که به دست خود و به خیال تن شویی در آفتاب گرم نان و معنویت به زمستان سرد گرسنگی و کفر هجرت ننمودند. اما آیا خصم زخمی چه آنان که برون مرزهای جغرافیایی امتند و چه آنان که در درون خانه سکنی دارند می توانند در برابر سیل خروشان خون دهها هزار جوان پر شور مایه گرفته از انقلاب خونین حسین و دهها هزار معلول پاک و صادق انقلاب که در مسیر خود با ناخدایی ولی فقیهی که همه زندگیش فریاد در اوج زیستن است و سرود هجرت دائمی به سوی خدا سر می دهد را سد نمایند چنین مجالی را تاریخ هرگز ممکن نخواهد کرد و آنان که در مقابل این سیل خون بایستند و یا حتی اندیشه زمانی ایستادن را در سر بپرورانند، خواهند شکست. تاریخ یکی دو سال اخیر نمونه های بزرگی از این تجربه را در خود دارد. اینک ماییم و راه پر فراز و نشیب مقصد و بر ماست که ادامه راه را دنباله راه آمده بدانیم و بگرد محوری که می تواند وحدتمان بخشد همچنان بچرخیم و با تکرار و تلقین ولایت فقیه این واقعیت ناب فرهنگی شیعی بر امام زمان خود ـ آن که در زمانه ما هرگز مشخص نخواهد شد که به هر حال چگونه گوهری داشت او که ولی فقیه امت است بر قطره قطره خون برادران و خواهرانی که تا آخرین لحظات حیاتشان از خمینی حرف زدند و به خمینی فکر کردند و با یادش به شهادت رسیدند ارج بگذاریم و تداوم و استمرار انقلاب اسلامی تا پیوستن به قیام جهانی امام مهدی (عج) را تضمین نماییم.

 
         
   

منبع: پایگاه اطلاع رسانی تاریخانه

   
   

 

   
   

بازگشت به فهرست مطالب

   
 

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
   

بازگشت

   
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی

 
 

شهرها و روستاها

 
 

جاذبه های طبیعی

 
 

سفرنامه های دامغان

 
 

خبرنامه نگاه جوان

 
 

مطبوعات و خبرگزاریها

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

0232-5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 
 

copy right © 2005-2008 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by tarikhaneh