کانون جوانان تاريخانه مقدم بازديدکنندگان عزيز را گرامی ميدارد

 

دانشی که در جهان است را تنها در جهان میتوان يافت نه در کنج اتاق

   

:: نوشتاری پیرامون تجلیل از خدمات 12 ساله دکتر سبحانی

   
   

درباره ابعاد شخصیت ارزشمند استاد محترم جناب آقای دکتر حسن سبحانی ، مطالب بسیاری به رشته تحریر در آمده است ، بویژه طی چند ماه اخیر تعداد زیادی از سیاستمداران ـ دانشگاهیان ـ روزنامه نگاران و... به طرح دیدگاه های خود پیرامون خدمات دوازده ساله این نماینده موثر و کارآمد و کارشناس ادوار دکتر حسن سبحانیمجلس شورای اسلامی، پرداخته اند. توجه به این نکته که نماینده ای طی دو دوره پیاپی مجلس به عنوان فعال ترین عضو پارلمان انتخاب گردد ، خود حاکی از نقش تعیین کننده ایشان جهت پیشبرد امور در قوه مقننه است. ارزیابی چگونگی انجام وظیفه قانون گذاری که اصلی ترین و مهم ترین مسئولیت نماینده می باشد، معیار مناسبی برای بررسی میزان موفقیت یا عدم موفقیت وکلای محترم مجلس شورای اسلامی بوده که دکتر سبحانی نماینده اصول گرا و متعهد مردم دامغان در این عرصه نیز سرافراز و بی بدیل ظاهر شده است. به عنوان مثال: یکی از راههای شناخت نسبی از عملکرد نمایندگان مجلس، بررسی آمار مربوط به شاخصهایی نظیر 1- تعداد نطق های پیش از دستور 2- تعداد پیشنهاد ها در طرح ها و لوایح 3- اظهار نظر در مخالفت یا موافقت با طرح ها و لوایح 4- تعداد سوالات از وزیران دولت 5- تعداد تذکرات به مدیران اجرایی 6- تعداد تذکرات آیین نامه ای 7- تعداد اخطارهای قانون اساسی می باشد. در این میان آمار عملکرد مربوط به دکتر حسن سبحانی، نماینده مستقل مردم دامغان مربوط به مجالس پنجم ـ ششم و هفتم نیز بعنوان نمونه ذکر شده است که می تواند شاخص خوبی برای معیار قراردادن عملکردها و نه شعارها باشد. توضیح بیشتری لازم نیست چرا که آمارها خود گویاست!

آمارهای مربوط به کارنامه مجالس پنجم ـ ششم و هفتم دکتر حسن سبحانی:

   
 

ردیف

عنوان

مجلس پنجم

مجلس ششم

مجلس هفتم

1

نطق پیش از دستور

9 8 7
2

پیشنهاد در مورد طرح ها و لوایح

131 394 370
3

اظهار نظر در مخالفت یا موافقت با طرح ها و لوایح

65 128 138
4

سوال از وزرا

2 5 1
5

تذکر به رئیس جمهور و یا وزیران

39 36 55
6

تذکر آیین نامه ای

20 85 108
7

اخطار قانون اساسی

11 22 47
 
   
 

یکی از جالب توجه ترین وجوه عملکرد جناب آقای دکتر سبحانی ، رقابت با کاندیدای فراکسیون اکثریت برای ریاست مجلس هفتم است. ایشان که به صورت مستقل ، نقدهایی اصولی را بر فعالیت هیأت رئیسه مجلس وارد می دانستند با استفاده از راهکار انتخاب سالیانه افراد مزبور ، به بیان نظرات کارشناسانه خویش در راستای آسیب شناسی عملکرد مجلس به عنوان جایگاهی قدرتمند و موثر برای حل مشکلات اساسی مردم پرداختند و هر دوره نیز با کسب آرای بسیاری از نمایندگان ، رقیبی شاخص برای رئیس وقت مجلس به شمار آمدند. لازم به ذکر است که جناب آقای دکتر سبحانی در اجلاسیه اول مجلس هفتم با کسب 55 رأی ـ در اجلاسیه دوم مجلس هفتم با کسب 68 رأی ـ در اجلاسیه سوم مجلس هفتم با کسب 97 رأی و در اجلاسیه چهارم مجلس هفتم با کسب 85 رأی ، تنها رقیب جدی دکتر حداد عادل در انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی بودند.

دکتر سبحانی ـ رئیس کمیسیون تلفیق در مجلس هفتم از دیگر صفحات کارنامه درخشان نمایندگی جناب آقای دکتر حسن سبحانی ، ریاست ایشان در سال اول دوره هفتم بر کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و مدیریت کمیسیون تلفیق برنامه چهارم توسعه سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1384 است. در همان سال بود که نرخ تورم کاهش یافت و طرحهايی با هدف افزایش انضباط مالی در کشور و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه توسط نمایندگان مجلس تصویب گشت.

از دیگر طرح های پیشنهادی دکتر حسن سبحانی می توان به این موارد اشاره نمود: 1) افزایش مستمری خانواده های مورد حمایت دولت یعنی کمیته امداد امام خمینی «ره» و بهزیستی 2) استخدام معلمین حق التدریسی که خدمات منفصل آموزشی داشته اند از طریق تفسیر قانونی مصوبه مجلس 3) پاسخگو شدن وزرای اقتصاد و مسکن و کشور در قبال اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان 4) تثبیت افزایـش مستمـری والدین شهدا 5) ممنوعیت افزایش هزینه بیمه خودروهای با عمر بیش از پانزده سال 6) کاهش اعضای ستاد مبارزه با دخانیـات 7) حذف دو درصد مالیت تنظیم اسناد توسط دفاتر اسناد رسمی 8) قیمت گذاری زمین های صنعتی و معدنی همانند زمین های کشاورزی برای سهولت در امر سرمایه گذاری 9) انتخاب شهرداران توسط شوراهای شهر به جای انتخاب آنها توسط مردم با رأی مستقیم 10) عدم افزایش هزینه دادرسی توسط قوه قضاییه از شاکیانی که برای احقـاق حق به آن مراجعه می کنند 11) پیشنهاد اساسنامه عضویت دولت جمهوری اسلامی در مرکز بین المللی «سزامی» 12) اجباری نشدن آموزش کارکنان ساختمانی برای بیمه تامین اجتماعی شدن آنها 13) پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تامین اجتماعی پس از مرگ آنان «همانند مردان» 14) ممنوعیت استفاده از تسهیلات ورود به دانشگاه ها برای غیر رزمندگان 15) تامین مالی توسعه پوشش خدمات توان بخشی به 100 هزار معلول و سی هزار زن سرپرست خانوار منتظر نوبت در سازمان بهزیستـی 16) کاهش سود بازرگانی خودروهای وارداتـی برای حمایـت از صنایع داخلی و اشتغال و قطعه سازی 17) افزایش حقوق بازنشستگان براساس قانون خدمات مدیریت کشوری بودجه 1387

همچنین جناب آقای دکتر سبحانی با بهره مندی از دانش و بینش وسیع و دور اندیشی ، در برهه های حساسی همچون مجلس ششم به دفاع از کیان اسلام و انقلاب اسلامی پرداختند که پس از تقدیم خلاصه گزارش بیانات و اقدامات ایشان در آن دوره به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی و سایر مقامات عالی کشور ، این صفحه مهم از تاریخ معاصر به همت انتشارات سروش ، منتشر گشت.

در بخشی از این تحقیق جامع که توسط موسسه جریان شناسی تاریخ معاصر ایران انجام پذیرفت ، چنین آمده است: «به یقین شایسته ترین الگوی نمایندگی در میان نمایندگان مجلس ششم ، دکتر حسن سبحانی نماینده دامغان است کسی که در مقام نطق از مهمات و ارکان نظام دفاع کرده و در نظام عمل با 437 مورد پیشنهاد در طرح ها و لوایح ، 68 مورد تذکر آیین نامه های ، 15 مورد اخطار قانون اساسی ، 28 مورد تذکر به مسئولین اجرایی و 6 مورد سوال از وزرا بدون حتی یک جلسه غیبت و فقط با 93 دقیقه تاخیر در سه سال الگوی بسیار مناسبی برای نشان دادن یک نماینده داوطلب و کارآمد است.»

همگان می دانند که این انسان والا در زندگی شخصی خود نیز آنچنان ساده و بی آلایش است که هر انسان منصفی را به احترام وا می دارد.

ناگفته نماند که ایشان تا همین سال های اخیر از خانه استیجاری استفاده می نمودند و علیرغم تصدی سه دوره نمایندگی مجلس ، تنها از دانشگاه تهران حقوق می گیرند.

درباره نگرش مثبت مردم نسبت به دکتر سبحانی با عنایت به شواهد موجود می توان گفت: قاطبه موافقان و مخالفان ایشان ، همگی بر این نکته اذعان دارند که دکتر سبحانی؛ شخصی متقی ، منصف و مفید به حال کشور است و حتی کسانی که به هر دلیل ایشان را منتخب خود در انتخابات اخیر قرار ندادند ، بر سلامت و صداقت دکتر سبحانی صحه می گذارند.

درخصوص عملکرد شهرستانی آقای سبحانی نیز نمی توان از نظر دور داشت که دامغان با جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در زمرة شهرستان های کوچک کشور به شمار می آید که بدین علت بودجه آن نسبت به شهرهای بزرگتر از حجم کمتری برخوردار است ولی با این همه ، کارهای عمرانی مهمی همچون اجرای 292 پروژه عمرانی و زیربنایی با تلاش و پیگیری ایشان و سایر مسئولین اجرایی به انجام رسیده است که عناوین برخی از آنها عبارتند از: احداث مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری  شهید شاهچراغی ـ کتابخانه شماره 2 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ـ شبکه های 3 و 4 و خبر و استانی و همچنین انواع شبکه های رادیویی ـ تاسیس دانشگاه تخصصی علوم پایه دامغان و احداث ساختمانهای آن ـ شروع به احداث ساختمان دانشکده بهداشت ـ احداث مراکز فنی و حرفه ای  ـ تاسیس آموزشکده کشاورزی در امیریه ـ احداث بیمارستان 160 تختخوابی ـ شبانه روزی شدن درمانگاه تامین اجتماعی ـ احداث 19 سالن ورزشی و 3 مجتمع بزرگ ورزشی دانشگاهی در شهرها و روستاهای دامغان ـ احداث سد مخزنی شهید شاهچراغی دامغان ـ اجرایی شدن فاضلاب دامغان در سال 1387 ـ انتقال آب کشاورزی در نقاط مختلف دامغان ـ برنامه ریزی انتقال آب شرب و کشاورزی از شمال کشور به دامغان در آینده ـ احداث راه ها و باند دوم جاده های مهم اطراف دامغان بنحوی که اکنون دامغان چهار راه ارتباطی کشور واقع شده و به منزله پلی ، شرق را به غرب و جنوب کشور را به شمال آن متصل می کند ـ ایجاد کمربندی در سه چهارم محیط شهر دامغان و مطالعه برای کمربندی جنوب شرقی دامغان جهت اتصال راه شاهرود به راه جنوب ـ آسفالت راه بیش از 40 روستا ـ گازرسانی به شهرهای امیریه و دیباج و همچنین شهرک های گلستان و بوستان و بهارستان و راه آهن دامغان ـ گازرسانی به 10 روستا ـ در شرف اتمام بودن گازرسانی به 14 روستای دیگر ـ طراحی و اجرای گازرسانی به 6 روستا و بالاخره طراحی گازرسانی به 6 روستای منطقه سردسیر تویه دروارـ بهسازی 16 روستا ـ برق رسانی به 3 روستا و ایجاد 12 مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی ـ توسعه شبکه تلفن ثابت تقریباً به همه روستاهای دامغان که جمعیت و یا آمادگی استفاده از تلفن ثابت را در منازل خود داشته اند و...

دکتر سبحانی از دیرباز به توسعه سرمایه گذاری در دامغان می اندیشند و برای جذب سرمایه گذاران به این شهرستان تلاش های ارزنده ای را آغاز نموده اند که نوید آینده روشنی را برای دامغانی ها می دهد. هم اکنون بیش از پنجاه پروژه جدید صنعتی در دامغان سامان یافته است ، بعضی از این پروژه ها به مرحله بهره برداری رسیده و بعضی در حال احداث هستند. تعدادی هم در نوبت دریافت تسهیلات و مقداری هم در نوبت دریافت زمین می باشند. این حجم بالای پروژه با عنایت به مشکل اساسی و مانع کمبود آب در دامغان و ممنوعیت حفر چاه برای صنعت بسیار چشمگیر است. در این مجموعه پروژه ها؛  سیمان ـ قطعه سازی خودرو ـ خودرو سازی ـ تولید کاغذ تحریر ـ بسته بندی مواد غذایی و پسته ـ تولید خوراک دام ـ تولید پانلهای ساختمانی پیش ساخته ـ تولید انواع پرده ـ رادیاتور خانگی ـ درام های مقوایی ـ دارو سازی ـ تولید انواع یخچال ـ لبنیات ـ سردخانه ـ کاشی ـ سرامیک ـ نیروگاه گازی و... وجود دارند.

سفرهای متعدد جناب آقای دکتر سبحانی به دامغان و حضور منظم نماینده مردم در روستاهای این شهرستان ، زمینه ساز گشودن گره های بسیاری از زندگی مردم بوده است و کمک های پنهان ایشان به افراد نیازمند ، داستان مفصلی دارد که باید در وقت خود بدان پرداخت.

درانتها باید گفت: آنچه بیان شد تنها گوشه ای از مجموعه زحمات شبانه روزی دکتر سبحانی در مدت دوازده سال نمایندگی مجلس بود و شاید توضیح دقیق برخی از اقدامات ایشان در این سال ها ، محتاج نگاشتن کتاب های فراوانی باشد تا آحاد مردم ما بیش از پیش با این انسان حقیقتاً دانشمند و گرانمایه آشنا شوند. بی شک نام دکتر سبحانی در تاریخ ایران پاینده خواهد ماند و آیندگان ، کاستی های ما را در قدرشناسی از این چهره ماندگار برطرف می سازند. حُسن ختام این مطلب قسمتی از بیانات ایشان طی آخرین سخنرانی دوران تبلیغات انتخاباتی مجلس هشتم در دامغان است ، آنجا که دردمندانه فرمودند:

«حال سوال این است اگر مجلس شورای اسلامی دارای این همه وظایف است برای چه برخی از این مسائل در شهر و روستا و کشور ما وجود ندارد اگر مملکت این همه پول نفت را در ده دوازده سال گذشته داشته است چرا تورم ، بیکاری ، عدم نظارت در ادارات ، وضعیت کارگران دچار قراردادهای موقت کار ، مشکلات آموزشی ، درمانی ، رشوه و فساد اداری ، وجود بانک های ربوی ، خصوصی سازی های بی حاصلی که اموال ملت را در اختیار کسانی قرار می دهد که نباید قرار بگیرد وجود دارد. چرا علی رغم اینکه امام فرمود مجلس در راس امور است مجلس در راس امور قرار ندارد. چرا علیرغم این که ما این همه پول در کشور داریم زندگی مردم از نظر فشار وضعیت مناسبتری پیدا نمی کند. من این سوال را به این صورت خدمت بزرگان ، عزیزانی که هستید پاسخ می دهم که مجلس چون کارآمد تشکیل نمی شود نمی تواند از حقوق ملت دفاع کند. مجلس ، وکلا عمدتا از وظایف و حقوقی که موقع انتخابات می خواهند از آن صحبت کنند باخبر نیستند نمایندگان به حقوق ملت وقوف ندارند. آنهایی که تبلیغات می کنند گویی اصلاً قانون اساسی را نگاه نمی کنند. برای رفتن به یک چشم پزشک شما حتما به داندان پزشک مراجعه نمی کنید چطور ممکن است در انتخابات مجلس شورای اسلامی که طبیعی ترین مسئله که وظیفه مجلس است عنایت نشود. کسانی که نمی دانند برای چه کاری به مجلس می روند در جلسات مجلس کم شرکت می کنند. درکمیسیون ها حضور جدی ندارند. یا در مجلس نیستند و یا اگر هستند بعضاً چُرت می زنند و در عمل به تکالیفشان ساعی و جدی نیستند. لذا وظایف مجلس روی زمین می ماند. اجرایی نمی شود و یا حداقل ناقص اجرا می شود. بدین ترتیب هم مجلس خالی می ماند و کارها می ماند و هم از طرف دیگر کسانی که عنوان نماینده ملت را گرفتند حداکثردر نقش یک شهردار یا فرماندار یا عضو شورای شهر ظاهر می شوند. راهکار چیست؟ راهکار این است که باید مجلسی مملو از نمایندگان آگاه به وظایف و آگاه به حقوق ملت تشکیل شود تا ثمره کار آنها وقتی دست دولت و وقتی دست قوه قضاییه قرار گرفت بتوانند مشکل مردم را حل بکنند و چنین نباشد که مردم احساس کنند که در رفتن به دادگاه حق آنها احقاق نمی شود. اگر منشا که مجلس است درمان نشود همه این مشکلات که در شهرها و روستاها است باقی می ماند. مشکلات شهرها و روستاها معلول است. علت در مجلس است. اگر علت را درمان نکنیم معلول حل نمی شود. اگر چهارتای آن را حل کنیم شش تای دیگر ظاهر می شود. مشکلات مدام باز تولید می شود  و خودش را استمرار می بخشد. فقر تبعیض و فساد معلول همین شیوه تشکیل مجلس است. کسانی که کار خود را ترک می کنند برای مجلس مطالعه نمی کنند وقتی به مجلس می آیند آماده نیستند به خاطر اینکه شب در بین راه و یا در هواپیما بودند. مدارکی را که باید رای بدهند و حتی رای بدهند که مثلا یک مفسد اعدام بشود و یا حبس ابد شود نخواندند. حداکثر چُرت می زنند. 250 نفر در مجلس نشستند 120 نفرشان حتی این دکمه را فشار نمی دهند. این ظلم به حقوق ملت است. اما چرا این اتفاق افتاده؟ عزیزان ، مجلس که ناکارآمد شد مشکلات من و شما در اینجا باقی می ماند. معلوم است که اگر مشکل داریم مجلس ناکارآمد است. اما مجلس را کی انتخاب می کند؟ مجلس نتیجه انتخاب شما است! اگر مجلس ناکارآمد است به من و شما برمی گردد. اگر کارآمد است هم به من و شما برمی گردد. اگر بگوییم چون ناکارآمد است بگذاریم بماند ، آن جایی که آب نشست می کند باقی می ماند. این سقف را هر چی نقاشی کنید باز نم می زد. مجلس را دریابید! من از راه دور صحبت نمی کنم. دوازده سال زیر آن سقف لحظه به لحظه ماندم و خون دل خوردم  و دیدم کسانی بجای اینکه وکیل بشوند جای این بود که فرماندار بشوند عضو شورا بشوند رئیس اداره گاز بشوند اشتباهی آمدند ، آمدند کار کسانی را کردند که بدین منظور پول می گرفتند و فراموش کردند مجلس را که می باید در آنجا باشد. از دامن فقر و گرسنگی و بیکاری که باید در مجلس ساماندهی شود آسیب اجتماعی ، طلاق ، شلوغی دادگاه ها ، عدم آرامش خانواده ها ، فحشا ، کودکان کار ، اعتیاد به مواد مخدر ، افزایش زندانی در زندان سر در می آورند. همه اینها معلول مجالس ناکارآمد است و من صادقانه عرض می کنم مسئولیت مجالس ناکارآمد به مردمی برمی گردد که در انتخابات مجلس به جای اینکه وکیل مجلس انتخاب بکنند ، عضو شورای شهر و ده انتخاب می کنند.»

 
   
 

نویسنده: شهاب الدین بنائیان

 
 

مورخ 18/2/87

 
 

 

نظر شما درباره این مطلب

 

 نام و نام خانوادگی

 آدرس  ایمیل

 نظرات شما:

 

 
     

 

دامغان

 
 

فرهنگ مهدويت

 
 

در محضر ولایت

 
 

تاریخ دامغان

 
 

اسناد تاريخی

 
 

اماکن تاريخی

 
 

اماکن مذهبی

 
 

گویش دامغانی 

 
 

شهرها و روستاها

 
 

 جاذبه های طبیعی

 
 

 سفرنامه های دامغان

 
 

 هواشناسی دامغان

 
 

 خبرنامه نگاه جوان

 
 

دارالایتام امام سجاد

 
 

پیوندها 

 

> تبليغاتسفارش تبليغات:

5253699


> لينکهای مربوط به اين صفحه

 
 
 
 

copy right © 2008-2012 Tarikhaneh.com all right reserved .all graphics copy right by Tarikhaneh