آشنایی با زندگینامه مهندس محمود خوشنویسان

مهندس محمود خوشنویسانمهندس محمود خوشنویسان در سال 1343 در دامغان متولد و تا پایان تحصیلات متوسطه در رشته ریاضی فیزیک با بهترین نمرات ادامه تحصیل داد سپس در سال 1363 در رشته کارشناسی فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد و بعد از اتمام آن بلافاصله در مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک دریا در بخش ژئوفیزیک شاره ها در دانشگاه تهران پذیرفته و با رتبه ممتاز دانش آموخته می شود.

او در دوره ی دکترا نیز پذیرفته می شود اما بعلت اشتغال به کارهای پژوهشی امکان ادامه تحصیل را نمی یابد. وی پس از اتمام تحصیلات در آموزش و پرورش دامغان، بعنوان مدرس فیزیک مشغول به خدمت می گردد.

در کنار تدریس در آموزش و پرورش، در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان نیز به آموزش فیزیک می پردازد. همچنین با تاسیس انجمن نجوم دامغان، مسئولیت تیم استهلال شهرستان را نیز می پذیرد و با مرکز علوم ستاره شناسی تهران همکاری می نماید و چندین گاهنامه علمی را به زیور طبع و نشر آراسته می سازد.

در اردیبهشت ماه سال 1388 مقرر می شود از 30 نفر از معلمان نمونه، پیشکسوتان و چهره های ماندگار وزارت آموزش و پرورش تجلیل شود.

از طرف وزارت خانه با سازمان آموزش و پرورش استانها مکاتبه و درخواست می شود تا چهره های برجسته فرهنگی خود را معرفی نمایند. ستاد مرکزی به بررسی افراد معرفی شده پرداخته و از آن میان 30 نفر از نخبه ترین و برجسته ترین افراد را بعنوان چهره ماندگار فرهنگی بر می گزیند و مقرر می گردد در سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم از این اساتید ارجمند توسط ریاست محترم جمهوری و وزیر آموزش و پرورش تجلیل گردد. جای بسی شعف و شادمانی است که نام آقای مهندس محمود خوشنویسان دامغانی در کنار بزرگان نامی و پرآوازه ای همچون شهیدان بهشتی، رجایی، باهنر، حجت الاسلام محسن قرائتی، مرحوم جبار باغچه بان، مشفق کاشانی و ... به عنوان جوان ترین چهره ی ماندگار فرهنگی کشور مطرح می شود. با توجه به اینکه این مراسم برای اولین بار در سطح کشور برپا می شد و مهندس خوشنویسان جوان ترین عضو انتخابی این مجموعه بود، معیارها جهت سنجش و داوری برای همه ی منتخبین مخصوص برای او مشکل و بسیار دقیق بوده است. بطوریکه برجسته ترین اساتید علم فیزیک و نجوم دست آوردها و نتایج آزمایشهای متعدد او را بررسی و مورد تأیید و نهایتاً تمجید قرار داده اند. وی هم اکنون به عنوان مشاور فرماندار دامغان و مسئول آموزشکده کشاورزی شهر امیریه مشغول خدمت است.

از این استاد برجسته فیزیک در دامغان پیرامون موفقیتهای علمی که در طول زندگی پربار علمی اش داشته پرسیدیم، او در کمال تواضع گفت؛ موفقیت یک امر تدریجی و نسبی است و افزود:

«در طی سالهای تدریس در آموزش و پرورش و آموزش عالی متوجه ارتباط ضعیف بین دو وزارت خانه فوق شدم و از آن ضعیف تر ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت است، لذا درصدد برآمدم تا متدهای موجود در دنیا و روشهای موجود در کشور خودمان را نیز را مطالعه نموده و نهایتاً با ارائه پیشنهادات و راهکارهای عملی به انجمن فیزیک ایران، نظراتم مورد قبول و تایید متخصصین این رشته قرار گرفت.»

این دانشمند جوان در ادامه سخنانش به تشریح فعالیت های دیگر علمیش پرداخت و گفت:

«خلیج همیشه فارس که در واقع شناسنامه ایران است و کتیبه های عصر داریوش نیز قدمت آنرا تأیید می کند. زمانی احساس کردم می توان بر روی پارامترهای فیزیکی آن تحولی ایجاد نمود، لذا تصمیم گرفتم بر روی مقوله تبخیر آب در خلیج فارس و دریای عمان که بازوی اقیانوس هند محسوب می شوند و شاید بتوان به جرات گفت که این قسمت شاهراه تقسیم انرژی دنیاست، کار کنم و بالاخره بعنوان یک قدم خیلی کوچک با موفقیت همراه شد و بدنبال آن ثابت جهانی دراگ نیز در این آبها، پاسخ قانونمندی پیدا نمود.»

آقای مهندس محمود خوشنویسان در ادامه سخنانش به تشریح فعالیتهایی را که پیرامون علم نجوم و تاسیس انجمن نجوم دامغان انجام داده است می پردازد و می گوید:

«در زمینه آموزش علم نجوم به تکنیک های آموزش بسیار ساده ای دست یافتم که در یادگیری و ترویج این علم در بین عامه مردم، دانش آموزان و دانشجویان سهم بسزایی داشته و از سوی Life Linke که زیر نظر یونسکو فعالیت دارد مورد تایید و اینجانب را بعنوان مدرس این تشکل انتخاب نمودند.»

وی می افزاید: «تاسیس رصدخانه با شاخص های منحصر بفرد در دامغان که با کمک اعضای انجمن نجوم انجام پذیرفت نیز قابل توجه است.»

 

بازگشت

 

copy right © 2008-2010 Tarikhaneh.com all right reserved. all graphics copy right by Tarikhaneh