آشنایی با زندگی نامه آیت الله حاج شیخ محمود محقق دامغانی

آیت الله محقق دامغانیآیت الله حاج شیخ محمود محقق دامغانی در سال ۱۳۱۳ شمسی در کلاته رودبار دامغان در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم ملاشعبان از مداحان اهل بیت (س) معظم له را در سن ۷ سالگی به مکتب فرستاد. ایشان تاسن ۱۵سالگی در دامغان علوم مقدماتی حوزه علمیه را فراگرفته و سپس به کوهسان بهشهر عزیمت نمود و در نزد عالم بزرگ و شهیر حضرت آیت الله شیخ محمد کوهستانی (ره) بهمدت ۳ سال تلمذ نمود.
آیت الله محقق در ادامه به حوزه علمیه مشهد مقدس رفته و طی ۱۰ سال در نزد آیات عظام شیخ کاظم دامغانی ، شیخ هاشم قزوینی , فقیه سبزواری به تعلیم و تربیت خود پرداخت و علوم حوزوی ازجمله در درس خارج مرحوم آیت‏ اللَّه میلانی از اول بحث اجتهاد و تقلید شرکت و بهره‏مند شد و نیز از نزدیکان و همراهان آیت الله خمینی (ره) در عراق و نجف اشرف بود.
اینعالم ربانی برای فراگیری دروس خارج به حوزه کهن نجف اشرف رفت و در جواربارگاه نورانی حضرت علی (ع) در کرسی درس اعاظم آن حوزه مقدس به ویژه حضرات آیات روح الله خمینی، سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی و ابوالقاسم خویی ۱۰ سال به تلمذ پرداخت و بهره های فراوانی را کسب نمود تا در سن ۳۷ سالگی موفق به اخذ درجه رفیع اجتهاد گردید.
باشروع فشارها و تنگناها و اخراج ایرانیان توسط حکومت بعثی عراق، در دوره حسنالبکر رئیس جمهور عراق مجبور به ترک عراق و اقامت در شهر مقدس قم گردید و در آنجا در درس آیت لله العظمی گلپایگانی و آیت الله العظمی مرعشی نجفی شرکت جستجه و به مدارج عالیه علمی دست یافتند.
مرحومآیت الله محقق چندین بار در دوران قبل از انقلاب از سوی حضرت آیت الله خمینی (ره) جهت امر تبلیغ و ارشاد مردم و به کشورهای هند و پاکستان اعزام گردید.
طی ۵۰ سال در زادگاه خود و دیگر نقاط کشور به امر تبلیغ و نشر شریعت محمدی (ص) پرداخت و کارهای زیادی از قبیل کمک به ساخت حسینیه، مسجد و مراکز علمی و فرهنگی و خیریه و نیز کتب ارزشمندی همچون: ماده علیه مادی , فلسفه احکام در سه جلد , نجوم و اختر شناسی , اطلاعات عمومی و تالیفات بسیاری که بدلبل نداشتن بودجه کافی موفق به نشر آتها نشدند از خود برجای گذاشتند.
سرانجام معظم له پس از عمری خدمت در راه ترویج احکام و شریعت اسلام و سیره نبوی از جمله ۴۰ سال تدریس فقه و اصول خارج و تربیت شاگردان توانمند بسیاری که تا هنگام رحلت ادامه داشت، درغروب سه شنبه سوم رمضان المبارک همزمان با شروع اذان مغرب در منزل خود در شهر قم ندای حق را لبیک گفت و به معبود خود پیوست. پیکرمطهر این عالم ربانی پنج شنبه مورخه ۱۲/۴/۹۳ مصادف با پنجم رمضان المبارک در شهر کلاته رودبار شهرستان دامغان و با حضور پرشمار مردم قدر شناس و روحانیت معظم تشیع و در مسجد حامع امام حسن عسگری ( ع ) که خود بانی تاسیس آن بودند به خاک سپرده شد.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

دستوشته آیت الله العظمی خمینی (ره) – مورخه ۹ ذیقعده ۱۳۹۱ – 6دی ماه 1350

دستنوشته آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی (ره) از مراجع بزرگ نجف – مورخه ۱۰ ذیقعده ۱۳۹۱ – 7 دی ماه 1350

دستنوشته آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی (ره) – مورخه ۲۵ رجب ۱۴۱۲ – 10 بهمن 1370

 

منبع: سایت مرحوم آیت الله محمود محقق دامغانی

 

بازگشت

 
 

copy right © 2008-2018 Tarikhaneh.com all right reserved. all graphics copy right by Tarikhaneh