"حركت نوين فرهنگي در كنار مسجدي كهن و باستاني" به قلم استاد رحمت الله نجاتي

اشاره: استاد رحمت الله نجاتي از جمله نويسندگان توانا و انديشمندان داناي دامغاني است كه اقامت چندين ساله در شهر و استاني ديگر، مانع ارادت خالصانه ايشان به تاريخ و فرهنگ شهر صددروازه نشده است. مقالات متعدد و ارزشمند آن استاد عاليقدر پيرامون دامغان بخوبي نشانگر آرزوي ديرين او براي ارتقاء جايگاه دامغان و تاكيد هميشگي بر عنايت بيشتر متوليان امور به حفظ آثار و ابنيه تاريخي دامغان است. اين شخصيت گرانقدر در آخرين روزهاي سال قبل براي ساعتي ميهمان كانون جوانان تاريخانه بودند و همين زمان كافي بود تا ما از كلام شيوا و تجربيات گرانبهايشان بهره مند شويم و البته مشتاق تكرار ديدار با آن چهره صميمي، باصفا و متواضع گرديم. استاد نجاتي پس از آن جلسه، محبت فرمودند و مقاله اي را تحت عنوان "حركت نوين فرهنگي در كنار مسجدي كهن و باستاني" براي چاپ در هفته نامه وزين كوير به رشته تحرير درآوردند. با قدرداني مجدد از ايشان جهت تشريف فرمايي به دفتر كانون و نگارش مقاله مذكور پس از عزيمت به شهر گنبد و همچنين ابراز تشكر و سپاس فراوان از مديرمسئول و سردبير انديشمند هفته نامه كوير برادر ارجمند جناب آقاي طاهري براي چاپ و انتشار آن سطور، شما كاربران محترم وب سايت تاريخانه را به مطالعه اين مطلب دعوت مي نماييم:

جامعه بشری از ابتدای خلقت و بر اساس قانون طبیعت با زندگانی اجتماعی و گروهی خو گرفته است و از این شیوه جهان بینی به نتایج پرثمری دسترسی پیدا کرده که نیکی و سعادت را برای اجتماع عصر خود و نسل های آینده به ارمغان گذارده و می گذارد. آنچه که تاریخ گواهی می دهد و این زمان هم شاهد آن هستیم، پراکندگی و تفرقه برای جوامع، مایه فساد و تباهی و فنا، نیستی بوده و اقوامی که با چنین مرام و عقیده ای زندگی خود را سپری نموده اند، در حقیقت به خویشتن ظلم روا داشته و به بشریت خیانت کرده اند. مقدمه مزبور بدین جهت آورده شد که در این نوشته به یک مورد از نتایج مفید و پرافتخاری که از کار گروهی حاصل شده است، اشاره ای مختصر داشته باشم و امیدوارم بتوانم به نحوی که شایسته است ادای مطلب نمایم.

به هر حال به طوری که شاهد بوده و هستیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در پایتخت و استان ها و شهرستان های مختلف اجتماعات و انجمن های بسیاری با عناوین متنوع در نقاط گوناگون تشکیل و در زمینه های مذهبی و سیاسی و فرهنگی و خدمات مردمی به فعالیت پرداختند که تعدادی از این اجتماعات به واسطه افکار و عقاید مسموم و مذموم در جامعه اسلامی ایران جایگاهی نداشتند و خیلی زود متلاشی و از صحنه خارج شدند. در مقابل تشکل های بسیاری بوده و هستند که با نیات پاک و به منظور رهنمود و ارشاد جامعه و به ویژه جوانان، در سنگرهای مردمی به فعالیت پرداخته اند که بحمدالله پایدار مانده اند و با عزمی استوار در راه اهداف خیر خود گام بر می دارند. در شهر و لایت ما دامغان نیز به پیروی از تعالیم انسان ساز اسلام از سال 1378 به همت جوانان متدین و انقلابی این شهرستان، تشکل پر ثمری تحت عنوان «کانون جوانان تاریخانه» پایه گذاری شد که در اثر فعالیت و کوشش های خستگی ناپذیر این جوانان پرشور و متین، همه ساله رشد و بالندگی چشم گیری یافته و به موفقیت های افتخار آفرینی نائل گردیده است که در کارنامه های سالانه آن منعکس و منتشر شده و علاقمندان و صاحبان اندیشه های معنوی و مردمی به این کارنامه ها دسترسی داشته و آگاهی حاصل کرده اند و نگارنده حقیر باید اعتراف کنم که تا دی ماه امسال فقط اسمی از این کانون مبارک در خاطر داشتم که تابلو دفتر آن را در گذشته در جوار مسجد عظیم تاریخانه و در حال حاضر در مکان فعلی مشاهده کرده بودم و هیچ گونه آگاهی از چگونگی فعالیت های پر ثمر این جوانان صمیمی و مخلص نداشتم و این بدین جهت بوده که با حسرت باید بگویم نگارنده ساکن دامغان نیستم و به طوری که در خاطر است، تصور نمی کنم تاکنون در جراید محلی نسبت به معرفی این کانون فرهنگی مردمی حرکت شایسته ای به عمل آورده باشند که موجبات تشویق و دلگرمی هر چه بیشتر مسئولان آن فراهم گردد و این امر باعث گله مندی بسیار از همشهریان صاحب قلم می باشد. علت اینکه حقیر در این مورد دست به قلم برده است، در مسافرت اخیر به دامغان، به طور تصادفی با یکی از جوانان این تشکل ملاقاتي پیش آمد و به واسطه مقالات ناچیزم در نشریات به ویژه «کویر» تمایل دیدار و گفتگو داشتند که به جهت عدم فرصت، زمان ملاقات کوتاه بود و در همان اوقات کم که در دفتر کانون سپری شد، با فعالیت های بسیار ارزنده و گسترده و پر ثمر این جوانان سرافراز آشنایی نسبی حاصل گردید و طبق جزوه های چاپی ارائه شده، اقدامات تحسین انگیزی داشته اند که مقامات ذیربط را به قدر شناسی و سپاس واداشته از جمله بزرگوارانی چون حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری معاون وقت رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان و علی عبداللهی استاندار وقت استان سمنان و امیرعلی عموزاده مدیر سازمان جوانان استان.

به هر حال باید متذکر شود که کانون مزبور در زمینه های مختلف، حرکت های غرور آفرینی داشته و دارد که لازم است همشهریان گرامی و علاقمندان به وب سایت تاریخانه به نشانی:www.tarikhaneh.com مراجعه تا مشاهده نمایند که برای معرفی شهرستان دامغان و مفاخر و مشاهیر و نیز میراث های فرهنگی و اماکن مذهبی و همچنین جاذبه های طبیعی آن برنامه های جالب و نسبتاً کاملی تدارک و ارائه داده اند که پژوهشگران را از مراجعه به منابع دیگر، تا حدود بسیار زیادی بی نیاز می کند.

به عنوان مثال در حال حاضر بیش از 2000 صفحه مطلب افزون بر 600 قطعه عکس از دامغان در شبکه جهانی اینترنت به معرض نمایش قرار دارد و باز باید یادآور شود كه در سایت مزبور در رابطه با مضرات انواع مواد مخدر و جلوگیری از اعتیاد جوانان و سایر اقشار و آموزش های لازم در این خصوص و نیز مبارزه با سوداگران این مواد خانمان برانداز، برنامه ویژه ای طراحی و ارائه شده که بسیار نتیجه بخش و موثر بوده به نحوی که مورد تقدیر و سپاس مقامات استان و نیز فرماندهی نیروی انتظامی دامغان سرهنگ پاسدار رضا حسینی قرار گرفته است و به طوری که مشاهده می شود این سایت مورد توجه بوده و مراجعان زیادی دارد. از دیگر ثمرات بسیار نیکوی این کانون، پرورش ذوق و استعداد جوانان و تشویق آنان به ادامه تحصیل و فراگیری علوم و فنون جدید است. به طوری که در پوستر منتشره منعکس گردیده: تحصیل افزون بر 30 نفر از اعضای کانون جوانان تاریخانه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و تحصیل افزون بر یکصد نفر در مقاطع کاردانی و کارشناسی و نیز کسب مدال نقره المپیاد بین المللی شیمی دانشجویان توسط آقای مسعود باقرنژاد عضو فعال کانون در سال 1388 از نتایج این امر معنوی می باشد.

با ذکر شمه ای مختصر از فعالیت ها و اقدامات این تشکل مردمی، نکته ای که باید یادآوری شود انتخاب نام کانون است که با الهام از عقاید و ایمان مذهبی خودشان مکان مقدس و با عظمتی را برگزیده اند و آن همانا «تاریخانه» مسجد بسیار مهم و نفیسی که از یادگارهای ارجمند قرون اولیه اسلام در دامغان است و تصور می کنم علاوه بر نیات خیر مذهبی و دینی، چنین اندیشه داشته اند که از طریق کانون درخصوص تعمیرات و احیای این بنای ارزشمند ایرانی اسلامی که شهرت دارد و گردشگرانی که به استان سفر می کنند، دیدار از مسجد مزبور را در اولویت می دهند، حرکت شایسته ای انجام دهند. و باید گفته شود در اثر اقدامات این جوانان عزیز و تذکرات و پیگیری هایی که داشته اند، وضعیت با زمان های گذشته تفاوت بسیاری پیدا کرده، ولی (به طور معترضه باید متذکر شد): آنچه باعث دغدغه و دلواپسی است، سقف جانب جنوبی شبستان مسجد است که از چند سال قبل شکست برداشته و از همان زمان با یک ستون چوبی زننده مانع از ریزش ایجاد کرده اند و با وجود تذکرات مکرر تاکنون برای بازسازی و استحکام آن اقدامی صورت نگرفته که در این رابطه بایستی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گله مند بود، زیرا این چنین وضعیت برای بنای عظیم و مقدس مزبور مایه شرمساری است، در درجه اول به درگاه ذات اقدس الهی که به یکی از خانه های بسیار ارزشمندش در این شهر، توجه لازم صورت نگرفته و در درجه بعد، در مقابل اشخاصی که برای زیارت تاریخانه به دامغان سفر می کنند و با چنین وضعیت نامناسبی مواجه می شوند و در حالت حسرت و افسوس قرار می گیرند و چگونگی بی توجهی را پرسش می کنند، ولی جواب قانع کننده ای ارائه نمی شود. امید است با یادآوری این مطلب اقدام اساسی صورت گیرد تا هم در پیشگاه خداوند مواخد نباشند و هم علاقمندان و گردشگران از دیار تاریخانه خاطره ای خوش و شادمان داشته باشند. در انتظار چنین روزی هستیم.

در هر صورت فعالیت مذهبی و اجتماعی و فرهنگی کانون، فوق العاده است که در این نوشته نمی گنجد و بایستی نوشته شود که این جوانان پرشور و خستگی ناپذیر، بدون تظاهر و ادعا به خدمات خود صمیمانه ادامه می دهند و توقع خاصی نیز ندارند و تنها می طلبد که اولیای امور به ویژه مسئولان استان و شهرستان عنایت لازم به خواسته های مشروع این نهاد اجتماعی و مردمی مبذول داشته و نسبت به برآورد و تامین نیازهای قانونی آن جامه عمل بپوشانند و برای برنامه ها و پیشنهادهای اداره کنندگان آن ارج گذاری کرده و حتی الامکان بودجه های لازم را در اختیارشان قرار دهند که مسلّم است از این طریق فعالیت آنان به نتایج هر چه بیشتر و بهتری خواهد انجامید.

نگارنده به نوبه خود کوشش ها و زحمات مسئولان ارجمند کانون جوانان تاریخانه به ویژه آقای شهاب الدین بنائیان دبیر آن و همچنین دیگر دست اندرکاران از جمله جوان محجوب آقای مهدی کشاورزیان را ارج نهاده و سپاس می گویم و با آرزوی سرافرازی و توفیق هر چه بیشتر برای جوانان برومند و کوشا و سرافراز آن، امیدوارم این نوشته مورد عنایت مسئولان استان و شهرستان قرار گیرد و برای اعتلای هر چه بیشتر کانون موثر واقع شود. ان شاء ا...

و السلام علی من اتبع الهدی

نويسنده: استاد رحمت الله نجاتي

منبع: هفته نامه كوير / سه شنبه 16 فروردين 1390 / شماره 858 / صفحه 9

بازگشت

 

copy right © 2008-2010 Tarikhaneh.com all right reserved. all graphics copy right by Tarikhaneh