آیینه نظر ـ بخشی از مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین معلی

كيهان فرهنگي: اگر اينها (اعضای حلقه کیان)كيهان فرهنگي را راه نينداخته اند پس اين مجله حاصل ابتكار چه كسي بود؟

معلي: شهيد شاهچراغي سرپرست وقت مؤسسه كيهان مي گفت: در آرشيو مؤسسه كيهان جست وجو مي كنم، كارها و فعاليت هاي ناتمام و تعطيل شده مؤسسه را مرور مي كنم تا در صورت نياز جامعه، آن فعاليت ها را از سربگيريم و ادامه بدهيم. شهيد شاهچراغي همت بلندي داشت و در سفرهاي خارجي هم مي كوشيد از تجربيات ديگران در زمينه مطبوعات استفاده كند. يادم هست در سال 62 كه همسفر مكه و مدينه منوره بوديم، نشريات آنجا را مرتب مي خريد تا از صفحه بندي و آرايه هاي آنها الهام بگيرد. حتي قراردادن «لگو»ي روزنامه كيهان در وسط صفحه را از نشريات معتبر دنيا در آن موقع اقتباس كرد. قبل از آن لگو در صفحه مي چرخيد. كه اين كار در اطلاعات و سپس اكثر روزنامه ها تقليد شد.

كيهان فرهنگي: در كتاب خاطرات آقاي هاشمي رفسنجاني هم آمده است كه زنده ياد شاهچراغي از ايشان درباره راه اندازي كتاب ماه كيهان نظر خواسته بود.

معلي: همان طور كه گفتم، شهيد شاهچراغي مرتب در حال مطالعه بود؛ آن زمان نشريه اي با عنوان «كيهان فرهنگي» در آرشيو مؤسسه پيدا كرده بود كه در اوايل دهه چهل منتشر مي شد. البته كيهان فرهنگي آن زمان صبغه صنفي و آموزش و پرورشي داشت و با كمك دكتر امين رياحي، قاسم طاهباز و پرفسور مولانا منتشر مي شد و از برخي جهات هم شباهت هايي با كيهان فرهنگي پس از انقلاب داشت. مثلا مصاحبه با برخي شخصيت هاي فرهنگي، معرفي يك نهاد فرهنگي- آموزشي در برخي شماره ها و اخبار فرهنگي- آموزشي. به هر حال، اين نشريه در آن زمان زياد نپاييد. دوره اين نشريه در آرشيو مؤسسه كيهان موجود است سابقه كيهان فرهنگي به آن نشريه برمي گردد.

كيهان فرهنگي: همكاران اوليه شهيد شاهچراغي در انتشار كيهان فرهنگي چه كساني بودند؟

معلي: در شروع و ادامه كيهان فرهنگي ابتدا با مرحوم حسن منتظر قائم صحبت شد. اين هم به خاطر سابقه طولاني دوستي شهيد شاهچراغي با حسن منتظر قائم و برادر شهيدش محمد منتظر قائم بود. حسن منتظر قائم از چهره هاي بسيار فعال سياسي- فرهنگي در رژيم شاه بود و سابقه مبارزاتي و زندان داشت. او از اعضاء سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي آن زمان بود. سازمان با آنچه كه امروز است كاملا متفاوت بود، با اين حال حسن منتظر قائم پس از مدتي نسبت به فعاليت سياسي در آن سازمان سرد شد و به يزد نزد پدرش رفت و مدتي آنجا ساكن شد.

كيهان فرهنگي: اين موضوع مربوط به چه زماني است؟

معلي: احتمالا سال61 يا 62 و همين زمان بود كه شهيد شاهچراغي از او دعوت كرد براي شركت در يك كار فرهنگي مستمر به تهران بيايد و در انتشار كيهان فرهنگي به او كمك كند، در كنار اين دو نفر، دو نفر ديگر هم قرارگرفتند، آقاي كمال حاج سيدجوادي و آقاي سيدمصطفي رخ صفت. شهيد شاهچراغي كيهان فرهنگي را با اين سه نفر آغاز كرد.

كيهان فرهنگي: منظورتان اين است كه آقايان رضا تهراني و شمس الواعظين به طور رسمي در كيهان فرهنگي نبودند؟

معلي: آنها در روزنامه بودند، شما اگر شماره هاي مختلف كيهان فرهنگي را از اولين شماره در سال 63تا 69 ورق بزنيد، اسمي از آقاي تهراني و آقاي شمس الواعظين نمي بينيد؛ اما اين دو به همراه آقايان: رضا تهراني، هادي خانيكي، محمدرضا عطريانفر و غفاري در شوراي سردبيري روزنامه كيهان بودند. كيهان فرهنگي از آغاز مستقل شروع كرد. اگر شناسنامه كيهان فرهنگي آن دوره را نگاه كنيد، تنها اسامي آقايان: كمال حاج سيدجوادي، رخ صفت و مرحوم منتظر قائم را مي بينيد. بنابر گفته آقاي شاهچراغي وي از اين جمع، حضور آقاي شمس الواعظين و آقاي عطريانفر را در شوراي سردبيري روزنامه كيهان مناسب نديد. دلايلش بماند. عذر آنها را خواست. شمس الواعظين به لبنان رفت و مدتي آنجا بود. آقايان: رضا تهراني، هادي خانيكي و غفاري در كيهان ماندند. در سال64 به فاصله كمي، ابتدا حسن منتظر قائم و بعد سيدحسن شاهچراغي، يكي همراه خانواده در جاده و روي زمين و ديگري همراه چهل نفر ديگر، در آسمان، در مسير پرواز به جبهه به ديدار حق شتافتند.
سال64 حسن منتظر قائم در تصادفي همراه كل خانواده به رحمت ايزدي پيوست. شهيد شاهچراغي هم در سفري كه با چهل نفر ديگر از برگزيدگان ملت عازم جبهه هاي نبرد دفاعي ايران در مقابل صدام بودند، هواپيمايشان از داخل ايران توسط عوامل مزدور بيگانه لو رفت و در آسمان مورد هدف دشمن قرارگرفت و روح بلندشان به ملكوت اعلي پركشيد. حالا كدام مركز نفاق از ايران اين پرواز را به دستگاه اطلاعاتي عراق گزارش داده بود، چيزي است كه وزارت اطلاعات بايد كشف كند. به هر حال، پس از شهادت شهيد شاهچراغي و در گذشت حسن منتظر قائم، كيهان فرهنگي در اختيار دونفر قرارگرفت: كمال حاج سيدجوادي و سيدمصطفي رخ صفت، بعد از مدتي آقاي حاج سيدجوادي به وزارت ارشاد رفت و رخ صفت به تنهايي نشريه را اداره مي كرد. البته همچنان اسم حسن منتظر قائم و حاج سيدجوادي در شناسنامه مجله درج مي شد: به همت...

كيهان فرهنگي: بعد از شهيد شاهچراغي چه كسي سرپرستي مؤسسه كيهان را به عهده گرفت؟

معلي: بعد از شهادت شهيد شاهچراغي آقاي خاتمي كه نماينده حضرت امام(ره) در مؤسسه كيهان بودند، آقاي اصغري را به عنوان سرپرست مؤسسه معرفي كردند. آقاي خاتمي از شهادت آقاي شاهچراغي خيلي متأسف شده بود، چون او را بسيار دوست مي داشت.

بازگشت

 

copy right © 2008-2010 Tarikhaneh.com all right reserved. all graphics copy right by Tarikhaneh