w e l c o m e                                    اهلا و سهلا بکم                                     خوش آمدید                                     وب سایت تصاویر دامغان                                     www.tarikhaneh.com

صفحه اصلی    درباره ما    اماکن تاریخی    اماکن مذهبی    جاذبه های طبیعی    اماکن عمومی    چهره های دامغانی    روستاها    تماس با ما

 

اين اثر گرانقدر در خيابان شهيد مطهری و در ابتدای کوچه شهيد اقبالیه قرار گرفته است و با مسجد مشهور تاريخانه تنها چند متر فاصله دارد، به همين دليل از ديد گردشگران داخلی و خارجی پنهان نمی ماند. اين بنای کهن و ساده هر چند که از خشت و گل ساخته شده، ولی از داخل دارای ويژگی های هنری می باشد.

مسجد شکرالله دامغان

گنبد زنگوله دارای پلانی مستطیل شکل می باشد. ابعاد بنا از خارج 60/14*12/18 و از داخل 40/10*40/10 سانتیمتر است و در ساخت آن از خشت و گل استفاده شده است. گنبد بنا مدتها پیش فرو ریخته است، اما گوشه سازی های «ترنبه پتگین» جالبی از آن برجای مانده است و می توان فهمید که گنبدی زیبا بوده است.

گنبد زنگوله دامغان

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت است در صد کیلومتری شمال دامغان و 5 کیلومتری روستای اوروست واقع شده است. چشمه های اسرار انگیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه می باشند.

چشمه های آب معدنی باداب سورت دامغان

زیبایی های طبیعی دامغان به قدری چشم نواز و سحرآمیز است که هر بیننده ای را از دیدن این عرصه ها به تحسین وا می دارد. جاده چشمه علی از جمله راه های دامغانست که در حاشیه آن، جلوه های جالبی از طبیعت قرار دارد که با تصاویری به یاد ماندنی از درختان پر ثمر باغات "آستانه و آهوانو" زینت یافته است.

بهار در مسیر جاده چشمه علی دامغان

در جنوب غربی شهر دامغان واقع در خيابان شهدا، آرامگاهی بنام «بکير بن اعين» قرار دارد. بکير بن اعين بن سنسن کوفی از خاندان با فضيلت و معروف تشيع و حديث و فقاهت از شاگردان نامدار و فقهای اصحاب امام محمد باقر(ع) بوده اند و در زمان امام صادق(ع) وفات يافته اند. اين آرامگاه را مطلب خان دامغانی ساخته است.

مرقد مطهر بکیر بن اعین دامغان

پارک جنگلی دامغان در بخش شمالی شهر واقع شده و پوشش "درختان کاج" بخش عمده ای از این طبیعت زیبا را فرا گرفته است. جا دارد این مجموعه زیبا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا حداقل های لازم برای توسعه امکانات رفاهی در آن فراهم آمده و این مکان تفریحی به واسطه مجاورت با جاده اصلی تهران به مشهد، جایگاه بهتری یابد.

پارک جنگلی دامغان

در شمال دامغان، مناطق خوش آب و هوایی واقع است که در آن می توان به مناظر زیبایی از طبیعت بکر ایران دست یافت. سرخده یکی از همین جاذبه های طبیعی شهرستان دامغان است که در نخستین نگاه، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. زمستان سرخده هم حکایت ویژه ای دارد که باید آن را دید تا امکان وصفش میسر شود.

منطقه سرخده دامغان

شهر دامغان مانند بسیاری از شهرهای دیگر ایران از نفوذ معماری نوین قرن معاصر در امان نمانده است. یکی از این تغییرات محسوس شهرسازی مربوط به احداث میادین گوناگون در سطح شهر می باشد. این میادین دارای نمادها و همچنین نامهای مختلفی هستند که بنابر اهمیت موقعیت آنها و سلایق مسئولان شهری نامگذاری شده اند. 

میادین شهر دامغان

پارک ملت، قدیمی ترین پارک شهر دامغان می باشد. این پارک در ابتدای بلوار آزادی قرار دارد و با درختان کهنسال و سر به فلک کشیده کاج، جلوه زیبایی از طبیعت دامغان را به نمایش می گذارد. در پارک مذکور علاوه بر کانون پرورش فکری کودکان، امکانات تفریحی همچون شهربازی کودکان و نوجوانان و دیگر امکانات ورزشی، موجود است.

پارک ملت دامغان

به دوران قاجاریه در یکی از محلات قدیمی دامغان بنام بالا محله مدرسه ای تاسیس گشت که بانی و سازنده آن حاجی موسی آقا که از رجال قاجاریه استرآباد بود این مدرسه را بنیاد کرد. محمد حسن خان صنیع الدوله در کتاب خویش بنام مطلع الشمس می نویسد: «32 سال قبل از ورود من به شهر دامغان این مدرسه بنا شده بود.

مدرسه موسویه دامغان

8   7   6   5   4   3   2   1

 

copy right © 2009-2012 damghan photos all right reserved .all graphics copy right by tarikhaneh