w e l c o m e                                    اهلا و سهلا بکم                                     خوش آمدید                                     وب سایت تصاویر دامغان                                     www.tarikhaneh.com

صفحه اصلی    درباره ما    اماکن تاریخی    اماکن مذهبی    جاذبه های طبیعی    اماکن عمومی    چهره های دامغانی    روستاها    تماس با ما

 

روستای حسن آباد دامغان از دهستان "قهاب رستاق " يا "قهاب پائين"  بخش امير آباد شهرستان دامغان واقع در حاشيه کوير نمک و مسير جاده دامغان ـ اصفهان می باشد که در فاصله 30 کيلومتری جنوب دامغان واقع گرديده و 10 کيلومتر با ايستگاه امروان فاصله دارد. جمعيت روستا بر اساس آمار نزديک به 1800 نفر مي باشد.

روستای حسن آباد دامغان

روستای رشم به عنوان يکی از توابع شهرستان دامغان از زيباترين روستاهای ساحل شمالی کوير ايران محسوب می گردد. اين روستا در جنوب دامغان و در دامنه کوه انارو قرار دارد. روستای رشم در فاصله ده کيلومتری روستاهای حسينان و معلمان و سينک واقع شده است و از شهر دامغان نزدیک به 118 کیلومتر فاصله دارد.

روستای کویری رشم

در فاصله یک کیلومتری جنوب روستای وامرزان دامغان پس از گذشتن از تقاطع راه آهن تهران-مشهد و در قسمت غربی امام زاده ابراهیم (ع) گنبد خشتی وجود دارد که به «گنبد علی» معروف است. این بنا مربوط به اواخر دوره ایلخانی می باشد. گنبد علی روستای وامرزان به شماره 7665 به ثبت آثار ملی رسیده است.

گنبد علی روستای وامرزان دامغان

نام گیو تنگه برگرفته از شاهنامه فردوسی است که در آن این منطقه را محلی دانسته که رستم با دیوان جنگ کرده و آنها را در چاه دیو آرسک زندانی می کند. البته گیو نام داماد رستم است که گفته می شود برای رفتن به مازندران از این منطقه عبور کرده است. این دره سرسبز در تقریباً 40 کیلومتری شمال غرب دامغان قرار دارد.

آلبوم تصاویر منطقه گیو تنگه

زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 ریشتر در ساعت 23:53 جمعه شب پنجم شهریور ماه 1389، جنوب شهرستان دامغان در استان سمنان را لرزاند. این زلزله به چندین روستای کویری دامغان و شاهرود خساراتی وارد کرد و متاسفانه در این حادثه چهار نفر از اهالی روستای کوه زر شهرستان دامغان کشته شدند.

تصاویری از زلزله روستای کوه زر دامغان

دار الشفاء عاشقان و مدفن شهیدان گلگون کفن دفاع مقدس "گلزار شهدای دامغان" در حاشیه فردوس رضای این شهر واقع است. دامغانیها طی دوران جنگ تحمیلی با اهدای صدها شهید، نقش موثری را در پاسداری از میهن عزیزمان ایفاء نمودند و یادآور مجاهدت سپاهیان، بسیجیان، ارتشیان و جهادگران برای اعتلای نام ایران اسلامی می باشند.

مزار مطهر شهدای شهر دامغان

روستای زیبای طزره در 45 کیلومتری شمال شرق دامغان واقع شده و برای رسیدن به آن می بایست، از سه راهی مهماندوست، شاهرود، دامغان، 25 کیلومتر در جاده آسفالته به جانب شمال حرکت کرد. این روستا جزء بخش مرکزی شهرستان دامغان است و مزار امامزاده والاتبار حضرت اسماعیل بن موسی الکاظم (علیه السلام) در آن قرار دارد.

روستای طزره دامغان

بناهای تاریخی، بخشی از گذشته پابرجای یک شهر به شمار می آیند. دامغان نیز با توجه به سابقه بیش از هفت هزار ساله اش دارای ابنیه تاریخی بسیاری می باشد که از سالیان دور به یادگار مانده اند. ما در این آلبوم سعی کرده ایم بخشی از تصاویر قدیمی این آثار را که در زمان ناصر الدین شاه گرفته شده است، در معرض دید عموم قرار دهیم.

تصاویر قدیمی آثار تاریخی دامغان

قلعه گیو تنگه هم مانند تمامی قلاع دامغان یکی از مکان های در اختیار اسماعیلیان بوده است. معمولا این نوع قلعه ها در مکان هایی استفاده می شده که یا محل عبور و مرور مسافران به شمار آید و یا نقطه استراتژیک خاصی باشد و فاصله کم این قلعه با قلعه گردکوه،مهمترین پایگاه اسماعیلیان در دامغان خود گواه با اهمیت بودن آن است.

آلبوم تصاویر قلعه گیو تنگه

نمازجمعه به عنوان نماد اتحاد و انسجام امت اسلامی از جمله محوری ترین اجتماعات سیاسی و دینی است که جبهه ایمان را در برابر کفر جهانی متحد ساخته و تاثیرات ارزشمندی را در ارتقای دینی و اخلاقی جوامع به جای می گذارد. در این قسمت شما را به تماشای گزارشی تصویری از نماز جمعه شهر دامغان فرا می خوانیم.

تصاویری از نماز جمعه دامغان

8   7   6   5   4   3   2   1

 

copy right © 2009-2012 damghan photos all right reserved .all graphics copy right by tarikhaneh