اعتياد يعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

 سردار نوروزی: خسارت 2500 میلیارد تومانی قاچاقچیان مواد مخدر در سال گذشته

خبرگزاري فارس: فرمانده قرارگاه رسول اكرم(ص) گفت: با كشف و توقيف 875 تن مواد مخدر در سال گذشته حدود 2 هزار و 500 ميليارد تومان به قاچاقچيان خسارت وارد شد

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، بهرام نوروزي فرمانده قرارگاه رسول اكرم در حاشيه جلسه امروز شوراي توسعه و امنيت پايدار غرب و شرق كشور در نشست خبري گفت: با توجه به توليد 8200 تن مواد مخدر در سال گذشته در كشور افغانستان، توانستيم 875 تن از اين مواد مخدر را كه قصد وارد كردن آن به كشورمان را داشتند، كشف و توقيف كنيم

وي به توطئه‌هايي كه استكبار جهاني به ويژه آمريكا در شرق كشور به جهت ناامن‌سازي انجام مي‌دهد، اشاره و تصريح كرد: در بحث برقراري امنيت با مشكلات زيادي روبرو هستيم به ويژه آنكه برخي كشورها با اقدامات ضدامنيتي خود مانع از برقراري توسعه پايدار و توسعه اجتماعي- سياسي در اين منطقه مي‌شوند. فرمانده قرارگاه رسول اكرم(ص) با طرح اين سوال كه از زماني كه آمريكا و ناتو در افغانستان مستقر شده‌اند براي برقراري امنيت در اين منطقه چه كاري انجام شده است، گفت: ‌با بررسي وضعيت كشت مواد مخدر در ده سال گذشته در كشور افغانستان، افزايش چشمگير توليد مواد مخدر را شاهد هستيم به طوريكه در سال جاري پيش بيني می شود یازده هزار تن توليد مواد مخدر در اين كشور صورت گيرد و اين در حالي است كه آنها گندم براي خوردن ندارند.
وي گفت: كشورهاي مقصد مواد مخدر بايد به فكر سرمايه‌گذاري در افغانستان و كشت جايگزين در اين منطقه باشند .
نوروزي با اشاره به ميزان قابل توجه موادمخدر كشف شده گفت: اين مقدار موادمخدر حدود دو هزار پانصد ميليارد تومان به قاچاقچيان خسارت وارد كرده و نكته مهم اين است كه اگر آنها به سوي كشت محصولات ديگري بودند، سود بهتري عايدشان مي‌شد و اين فقط به دليل تبليغاتي است كه آمريكايي‌ها و شبكه‌هاي مافيايي براي كشت مواد مخدر در افغانستان انجام مي‌دهند.
فرمانده قرارگاه رسول اكرم(ص) به انسداد مرزها اشاره كرد و گفت: اين كار را با جديت دنبال مي‌كنيم و اميدواريم بتوانيم از طريق آن به توسعه پايدار دست يابيم.
وي تصريح كرد: اين قرارگاه مدت دو سال است كه در شرق كشور مستقر شده و پس از استقرار با افزايش ضريب امنيت و كاهش ضريب ناامني علي‌رغم افزايش توليد مواد مخدر هستيم.
نوروزي بحث گروگانگيري در يكي از پاسگاه‌ها را مساله‌اي برشمرد كه به واسطه گروكشي مواد مخدر از سوي اشرار صورت گرفته است و گفت: اشرار به واسطه جبران خسارت 2500 ميليارد توماني كه سال گذشته بر آنها وارد شد، براي پس‌‌گيري مواد مخدر خود دست به چنين كارهايي مي‌زنند، البته ما سعي داريم با بالا بردن ضريب امنيت پاسگاه‌ها از تكرار مجدد چنين اتفاقاتي جلوگيري كنيم. فرمانده قرارگاه رسول اكرم(ص) گفت: با توسعه بخش‌هاي مختلف اقتصادي و به ويژه بسترسازي زمينه‌هاي مناسب براي كشاورزي در منطقه اميدواريم شاهد ايجاد اشتغال و بالا رفتن ضريب‌هاي امنيت در منطقه باشيم.

منبع: خبرگزاری فارس(07/04/87)