اعتياد يعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

 زنان سیگاری 14 سال زودتر می میرند / دختران سیگاری، تهدیدی برای نسل آینده

استفاده از سیگار و دیگر انواع دخانیات ، ابتدا به صورت یک موضوع جذاب تلقی می شد و به عنوان یک تفنن غربی وارد جامعه ما باشداین در حالی بود که در فرهنگ ایرانی مصرف دخانیات همواره یک رفتار مردانه تلقی می شده به همین دلیل همیشه از سوی جامعه، غیر از بدی خود سیگار ، مصرف آن توسط زنان زشتی مضاعفی را به دنبال داشت . این حرکت از دید فرهنگ عامه زشت، قبیح و دور از شرع و عرف تلقی می گردید . به طوری که در فیلم های ایرانی، زنانی که شخصیت های منفی یا فاسد و درمانده داشتند، همواره سیگار مصرف می کردند.

سیگارمحصول فرهنگ خودی یا وارداتی:

به تدریج سیگار کشیدن که یک تفنن و نشانه ای از فرهنگ یا تجدد وارداتی توسط تحصیل کردگان فرنگ رفته بود، به صورت عادی و اعتیادی خطرناک در بین زنان و دختران نمود پیدا کرد. به گونه ای که آمار تکان دهنده افزایش مرگ و میر و عوارض ناشی از سیگار در زنان، گواهی این مساله به خصوص در بین زنان و دخترانی که وارد محیط های کاری و تحصیلی و دانشگاهی می شوند، چشمگیرتر است.

ناقوس مرگ برای زنان معتاد به دخانیات، 14 سال زودتر به صدا درمی آید:

اکنون ما شاهد این جریان و افزایش بی سابقه آمار در دختران دانشجوی سیگاری هستیم . این مساله وقتی حساسیت خود را نشان می دهد که بدانیم مصرف دخانیات، شایع ترین علت قابل پیشگیری مرگ و میر در زنان می باشد. ناقوس مرگ برای زنان معتاد به دخانیات، 14 سال زودتر به صدا درمی آید. اگر مصرف سیگار در زنان و دختران جوان را با نگاهی متفاوت بررسی کنیم. می بینیم که این سکانداران خانواده و این مادران فردا، چگونه با مصرف دخانیات نه تنها خانواده ، بلکه جامعه را نیز دچار مشکل می کنند.
افزایش استعمال دخانیات در میان دختران جوان که مادران فردا می باشند، تهدیدی جدی برای نسل آینده است. این در حالی است که سن استعمال دخانیات در دختران کاهش یافته و طبق آمار، مصرف سیگار و دیگر انواع دخانیات مانند قلیان، در مکانهای عمومی و پارک ها توسط دختران روندی روبه رشد دارد و با این رشد روزافزون مصرف دخانیات از سوی زنان و دختران در آینده ی نزدیک با یک همه گیری سرطان ریه در زنان جوان رو به رو خواهیم شد. زیرا زنان سیگاری در برابر مردان سیگاری شانس ابتلای بیشتری به سرطان ریه را دارند. آمار نشان داده که سرطان ریه حتی بیش از سرطان سینه جان زنان را در معرض تهدید قرار می دهد. از سوی دیگر زنان سیگاری بیشتر در معرض حملات قلبی، انواع سرطانها و مشکلات دهان و ریه قرار دارند. تقبیح سیگار در زنان، علاوه بر تاکید روی مضرات بدنی آن، به خاطر هنجارهای اجتماعی و مشکلات فرهنگی ثانویه آن نیز جای بحث دارد. زیرا واکنش مردم و انظار عمومی درباره ی سیگار کشیدن یک زن بسیار متفاوت با سیگار کشیدن یک مرد است. زنانی که در مجامع و اماکن عمومی به مصرف دخانیات مبادرت می ورزند، همیشه مورد بدبینی و قضاوتهای نادرست قرار می گیرند. قضاوت مردم در مورد زنان و دختران سیگاری در بسیاری از موارد بسیار بی رحمانه و دور از انصاف است. به گونه ای که عوارض دراز مدت آن، شاید از عوارض جسمی و بدنی مصرف سیگار بیشتر باشد. 75 درصد زنان سیگاری، از سیگارهای به اصطلاح ملایم و فیلتر سفید و 80 درصد آنها از سیگارهای خارجی استفاده می کنند. ظاهرا سفیدی فیلتر، این برداشت را که سیگار پاک و بدون ضرر است، در فرد ایجاد می کند. این موضوع نشان می دهد شرکت های دخانی بسیار زیرکانه افراد را برای خرید محصولات خود فریب می دهند. البته در این مورد نقش فرد فریب خورده نیز بی تاثیر نیست.

رابطه سیگار و بیماری های قلب در زنان:

زنان سیگاری 6 برابر بیشتر از مردان سیگاری در معرض حمله ی قلبی قرار دارند . آثار منفی مصرف دخانیات در میان زنان بسیار شایع تر و شدیدتر است به طوری که مصرف تعداد اندکی سیگار (کمتر از 4 عدد) در زنان باعث 5 برابر شدن مرگ و میر به علت بیماری های قلبی می گردد، این مرگ و میر در مردان تا سه برابر گزارش شده است. سیگار و قرص های ضد بارداریمصرف همزمان قرص های ضد بارداری و سیگار شانس بروز سرطان را بیشتر می کند با آنکه شیوع سرطان ریه در مردان بیشتر است، ولی به دلیل وجود هورمون های زنان، سیگار تغییرات زیادی روی سلول های زنان سیگاری ایجاد می کند. این شیوع در زنان سیگاری بیشتر از مردان سیگاری است. مصرف سیگار باعث افزایش علائم و عوارض سندرم قبل از عادت ماهیانه می گردد . این بیماری 7 تا 10 روز پیش ازپریود شروع شده و با شروع پریود خاتمه می یابد . علائم و عوارض سندرم پیش از پریود شامل سردرد، ورم بدن، افسردگی و اختلال خلقی و درد می باشد. مصرف دخانیات همچنین باعث تغییر در سیر طبیعی قاعدگی می گردد. در زنان سیگاری قاعدگی نامرتب، درد، غیر طبیعی بودن زمان قطع و یائسگی زودرس شایع تر است. این مسائل به علت اثرات سیگار روی هورمون ها و نیز اختلال خون رسانی در اعضا می باشد. جالب اینکه با افزایش مصرف سیگار، زمان فرارسیدن یائسگی زودرس، جلو می افتد.

سیگار و مفاصل و استخوان ها:

زنان سیگاری در معرض شکستگی مفصل ران و پا قرار داشته و نیز به شدت در معرض خطر روماتیسم مفصلی قرار دارند.

سیگار و بارداری:

زنان اغلب طی دوران بارداری، سیگار خود را ترک می کنند. ولی اکثر آنها (حدود 70درصد) بعد از یک سال، دوباره شروع می کنند. زنان سیگاری بیشتر از زنان غیر سیگاری در معرض خطر سقط خود به خود، زایمان زودرس، مرده زایی، حاملگی خارج رحمی و مشکلات خاص دوران بارداری به ویژه مسمومیت بارداری هستند، کشیدن سیگار، عبور تخمک ها از راه مجرای فالوپ از تخمدان به رحم را مشکل تر می کند . این موضوع به دلیل کاهش حرکت مژک ها می باشد. که در نتیجه شانس باردار شدن کمتر می شود. در مادران سیگاری بعد از هر بار سیگار کشیدن، ضربان قلب جنین بالا می رود. این مساله احتمالا به دلیل اثرات نیکوتین روی جنین و نیز کاهش اکسیژن خونی که از طریق بند ناف وارد بدن جنین می شود، صورت می گیرد که باعث فشار به قلب جنین شده و در دراز مدت با تداوم مصرف سیگار توسط مادر منجر به بزرگی قلب جنین و اختلال در اعصاب و تنظیم کننده ی جریان خون می گردد. در خانم های سیگاری، زایمان زودرس و عقب افتادگی ذهنی کودک بیشتر از موارد مشابه در زنان غیر سیگاری می باشد. نیکوتین به عنوان یک ماده ی سمی روی ارگانیسم های مادر و در نتیجه جنین، اثر نامطلوبی دارد. گاها ممکن است این عوارض تا دوران بلوغ مخفی بمانند و پس از آن علائم بیماری آشکار شود. مصرف دخانیات در دوران بارداری منجر به کم خونی نوزاد گشته و نیز خطر ابتلا به دیابت را در نوزادان افزایش می دهد به گونه ای که این ریسک تا چهار برابر افزایش می یابد. این افزایش خطر ابتلا شاید به دلیل مقاومت به انسولین ناشی از سوء تغذیه باشد.

واقعیتی دیگر:

به گزارش ایسکانیوز، یکی از مسائلی که باعث تشدید وخامت عوارض در زنان سیگاری می شود، پنهان کاری اکثر خانم ها در مصرف سیگار است. به این ترتیب اولا به علت عدم آگاهی پزشک در تجویز دارو، گاها داروهای نامتناسب با سیگار مانند داروهای هورمونی تجویز می گردد و نیز به علت عدم پیگیری های دوره ای لازم، تشدید وخامت عوارض را سبب می شود. از طرفی تند و سریع و با عجله سیگار کشیدن باعث داغ تر شدن مرکز سیگار و افزایش آزاد شدن مواد شیمیایی و گازهای سمی ناشی از سیگار می گردد که به وخامت اوضاع دامن می زند.

سیگار و شیردهی:

مادرانی که پس از بارداری سیگار می کشند. نوزاد خود را در معرض خطر ابتلا به انواع سینه پهلو، برونشیت و آسم قرار می دهند به گونه ای که احتمال ابتلا به آسم در کودکان مادران سیگاری، دو برابر بیشتر است.در مادرانی که در دوره ی شیردهی سیگار می کشند. خطر مرگ ناگهانی نوزاد، به طور چشمگیری افزایش می یابد. بروز رفتارهای ضد اجتماعی در فرزندان خانم هایی که در دوران بارداری و شیر دهی سیگار می کشند، بیشتر از افراد عادی است. این امر به علت تاثیر مستقیم نیکوتین و اثرات کاهش اکسیژن در مغز جنین و نوزاد است. در ضمن ارتباط قابل ملاحظه ای بین رفتارهای متمردانه و اختلال بیش فعالی و بی توجهی، با سیگار کشیدن مادر وجود دارد. هر چه تعداد سیگار کشیدن مادر بیشتر باشد. علائم هر دو نوع اختلال یعنی رفتارهای ضد اجتماعی و بیش فعالی و کم توجهی بیشتر می شود.
مادران سیگاری در شیردهی به نوزادان خود، دچار اختلال می گردند. این اختلال تا حد زیادی مربوط به تغییر طعم شیر، به دلیل ورود سموم و نیکوتین به آن است که باعث عدم پذیرش توسط نوزاد می گردد. در عین حال تصور مادر از اینکه از طریق شیر، سموم سیگار را وارد بدن کودک خود می کند، باعث دلسردی و کاهش اعتماد به نفس در شیردهی و در نتیجه کاهش ترشح شیر می گردد. به طوری که براساس مطالعات، زنانی که بعد از زایمان روزانه بیش از ده عدد سیگار مصرف می کنند، نسبت به زنان مشابه غیر سیگاری ، توانایی کمتری برای شیر دهی به کودکانشان دارند و اغلب قادر به انجام این کار به طور مستمر نیستند. البته این مساله تا حدی به علت تاثیر بر روی هورمون های بدن می باشد. هورمون هایی نظیر پرولاکتین که هورمون تحریک کننده ی تولید شیر است . در عین حال پایین بودن چربی در شیر مادر، طعم آن را عوض کرده و مقبولیت آن را از سوی کودک زیر سوال می برد. این مساله نیز به برگشتن طعم شیر به علت مواد داخل سیگار اضافه شده و وضعیت را بغرنج تر می کند . بدین ترتیب می بینیم که شیر مادر که به عنوان بهترین و مناسب ترین منبع تامین انرژی و نیازهای غذایی نوزاد به شمار می رود، چگونه با مصرف سیگار مادر از دست رفت و این موضوع چقدر بر روی رشد و آینده ی کودک تاثیر می گذارد . با این وصف ترک سیگار در خانم ها مشکل تر از آقایان است و طبق تحقیقات به عمل آمده، میزان موفقیت روش های ترک سیگار در زنان سیگاری کمتر از مردان سیگاری است.

ترک سیگار در خانم ها مشکل تر از آقایان:

زنان بیش از مردان از افزایش وزن ناشی از ترک سیگار می ترسند. زنان در زمینه ی ترک، کمتر از حمایت های روحی، خانوادگی و اجتماعی برخورداراند. انواع ناهنجاری های روحی و روانی مانند افسردگی در خانم ها بیشتر است. تغییرات هورمونی بدن خانم ها، با ناپایدار کردن جسم و روح آنان، هر گونه تغییر، از جمله ترک یک نوع اعتیاد را دشوارتر می کند. به علت فرم سیگار کشیدن خانم ها: «سریع و در فضاهای بسته»، وابستگی به نیکوتین در آنان سریع تر رخ می دهد.

نقش زنان در ترک سیگار همسران:

ایسکانیوز در پایان می افزاید: بر طبق تحقیقات به عمل آمده، زنان و کودکان بهترین افرادی هستند که می توانند شوهران و پدران خود را وادار به ترک سیگار کنند. اگر زن خانه به این نکته توجه کندکه شانس ابتلا به سرطان در همسران افراد سیگاری 2 برابر است، حتما تلاش بیشتری در این راه می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسکانیوز 03/02/89