اعتياد يعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

 هفت توصیه سودمند به والدین درباره اعتیاد به مواد مخدر و الکل

گفت و گو با فرزندان درباره مواد مخدر و الکل مفید است. تعداد زیادی از کودکان احساس می کنند والدین شان در دسترس نیستند یا برای گفت و گو درباره مشکلات اجتماعی با آنها مشکل دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، توصیه‌های زیر می توانند به والدین یادآوری کنند که باید درباره مواد مخدر و الکل با فرزندشان گفت و گو کنند و آگاهی آنها را افزایش دهند. 

1- تلاش نکنید دوست فرزندتان باشید، شما تنها باید وظیفه خود را به عنوان والدین به خوبی اجرا کنید. طبیعی است که فرزندتان هر از چند گاهی از والدین اش متنفر باشد. 

2- به خاطر داشته باشید اکثر کودکان، در طول دوران تکامل، نمی توانند همانند والدین شان انعطاف پذیر باشند.

3- از هر فرصتی برای از میان بردن اضطراب و دلشوره اعضای خانواده استفاده کنید. برای مثال، در تعطیلات، برنامه های تفریحی ترتیب دهید یا از فرزندتان در تعمیر ساختمان کمک بگیرید.

4- خانه تان را به محلی سرشار از آرامش بدل کنید. افزودن اضطراب فرزندان نتیجه اش مصرف مواد مخدر، نوشیدن الکل و نمایان شدن رفتارهای خطر زا است.

5- بیشتر فکر کنید و کمتر حرف بزنید. سعی کنید حرف های تان تبدیل به سخنرانی نشود. برای شروع حرف هایتان می توانید از اطلاعاتی که از برنامه های تلویزیونی و روزنامه ها کسب کرده اید استفاده کنید.

6- به خاطر داشته باشید، فرزندتان برای انجام کارهایش دلیل دارد. از او بخواهید دلایل اش را بگوید.  

7- توقعاتی که از فرزندتان دارید را مرور کنید. واقع بینانه هستند؟ ممکن است شما از فرزندتان بخواهید رفتاری متفاوت داشته باشد، اما او می خواهد رفتارهایش مشابه همسالان اش باشد.

 

منبع: سایت پیشگیری نوین