اعتياد يعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

 پیشگیری از اضطراب برای دوری از اعتیاد 

ااضطراب به معنای ترس، تشویش، نگرانی و فقدان آرامش است. اضطراب می تواند سالم و یا ناسالم باشد اضطراب ناسالم یكی از عوامل زمینه ساز درگرایش به مصرف مواد مخدر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، شناخت اضطراب ناسالم و پیشگیری و درمان آن در پیشگیری از گرایش به مصرف مواد روانگردان موثر است. اضطراب ناسالم ترس و نگرانی غیر منطقی و نامتناسب است كه موجب اختلال در عملكرد فرد در ابعاد گوناگون شده و رنج و ناراحتی زیادی برای فرد مبتلا ایجاد می كند.

مهمترین اضطراب های ناسالمی كه می تواند زمینه را برای گرایش به مصرف مواد فراهم كنند عبارتند از:

اضطراب فراگیر

اضطراب و نگرانی غیر منطقی مستمر و شدید درباره وقایع و رویدادهای آینده كه حداقل به مدت شش ماه به طول انجامد.

هراس اجتماعی

اضطراب و نگرانی غیر منطقی از حضور در جمع، صحبت كردن با دیگران كه در اغلب موارد منجر به اجتناب از حضور در اجتماع (عدم حضور در میهمانی ها و مجالس) و یا ناتوانی در سخن گفتن و پریشانی شدید در اینگونه موقعیت ها می شود..

اضطراب امتحان

ترس و نگرانی غیر منطقی و یا نامتناسب از حضور در جلسه امتحان و یا نتیجه امتحان كه اغلب منجر به كاهش عملكرد تحصیلی و افت تحصیلی می شود.

استرس پس از حادثه

اختلال استرس پس از حادثه (P.T.S.D)، نوعی اختلال اضطرابی است كه در هنگام مواجه شدن با یك رویداد آسیب زا و پرخطر مانند بلایای طبیعی (سیل، زلزله، آتشفشان) و یا سوانح و حوادث انسانی (جنگ، تصادفات رانندگی، آزار و شكنجه جسمی یا روانی، تجاوز و ...) در عده ای افراد حاضر و یا قربانیان رویداد، ایجاد می گردد. افراد مبتلا معمولاً نشانه های زیر را تجربه می كنند: یادآوری مكرر رویداد ناراحت كننده و       آسیب زا به طور ناخواسته، كابوس های شبانه مكرر درباره رویداد مذكور، تحریك پذیری و طغیان خشم، اشكال در تمركز، كاهش عواطف و احساسات و بی علاقگی به فعالیت های روزمره، احساس جدایی و بی زاری از دیگران. 

درمان استرس پس از حادثه غالباً دشوار بوده و بسیاری از مبتلایان به این اختلال ممكن است به مصرف مواد روانگردان روی آورند. لازم به ذكر است كه مصرف مواد هیچگونه تأثیر درمانی در زمینه درمان اختلال مذكور ندارد و تنها موجب تشدید عوارض اختلال مذكور و افزایش افسردگی و اضطراب در مبتلایان می شود.

 

پیشگیری از اضطراب

تشخیص و درمان اضطراب ناسالم از هر نوع توسط روانپزشك و یا روانشناس صورت می گیرد و در صورت مشاهده علایم و نشانه های اضطراب ناسالم مراجعه به متخصصین مذكور ضروری است. رعایت نكات زیر در پیشگیری از بروز اضطراب موثر است:

1- شناسایی افكار و تصورات منفی و اضطراب آور و استفاده از تفكر منطقی در مقابله با آنها.

2- تلاش در جهت ارتقای سطح عملكرد و افزایش توانمندی ها.

3- انجام فعالیت های ورزشی (حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت یك ساعت).

4- یادگیری مهارت های مقابله با اضطراب مانند آرام سازی عضلانی، تنفس عمیق و تجسم خلاق.

5- پرداختن به فعالیت های معنوی از قبیل عبادت، دعا و ذكر.

6- معاشرت با افرادی كه از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و مشاهده و یادگیری اعمال و رفتار آنها در موقعیت ها گوناگون.

7- استفاده از فنون مدیریت زمان مانند انتخاب اهداف واقع بینانه، شناسایی اولویت ها برنامه ریزی و زمانبندی در انجام فعالیت های مختلف تحصیلی و شغلی.

8- اجتناب از مصرف مشروبات الكلی و مواد روانگردان و عدم مصرف خودسرانه دارو.

 

منبع: سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر