پایگاه اطلاع رسانی تاریخانه:         سایت فارسی         سایت عربی         سایت انگلیسی         سایت رهانیوز         سایت تصاویر دامغان         سایت چهره های ماندگار

 

انتشار «مسیح دل ها» در یادبود مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید مسیح شاهچراغی

اشاره: یکسال از ارتحال ملکوتی عالم ربانی حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مسیح شاهچراغی (رضوان ا... تعالی علیه) پدر بزرگوار شهید سید حسن شاهچراغی، می گذرد، ولی یاد مهرش، هماره در قلوب عاشقان و ارادتمندان مکتب تشیّع، حیات دارد. آن روحانی وارسته و مهذّب، عمری پر ثمر را در مسیر اعتلای بینش دینی و اعتقادات ولایی مردمان این دیار گذرانید و با تدریس معارف حقّه اهل بیت عصمت و طهارت (سلام ا... علیهم اجمعین) در حوزه علمیّه شهر، صفحات زرینی را از زندگانی خویش به یادگار گذاشت و در صحنه های مختلف قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، برای اهالی شریف این دیار، راهنمایی آگاه و روشن بین بود. کانون جوانان تاریخانه دامغان با هدف نکوداشت فضیلت های این مرد خدا، در تداوم انتشار ده ویژه نامه برای معرفی چهره های ماندگار روحانی و متدیّن این شهرستان، همزمان با نخستین سالگشت رحلت ملکوتی حاج آقا سید مسیح شاهچراغی (ره)، نسبت به تدوین و انتشار نشریه «مسیح دل ها» اهتمام نموده است. با تشکر از تلاش ارزشمند کانون جوانان تاریخانه در گردآوری و نشر زندگی نامه بزرگان و مفاخر دامغان، به مرور خلاصه ای از موضوعات مندرج در ویژه نامه می پردازیم.

سخن نخست ویژه نامه با عنوان «حرف اول» به سرمقاله نشریه «مسیح دل ها» اختصاص دارد. «شهاب الدین بنائیان» در این بخش می نویسد: «اگر چه، بنابر فرمودة مولی الموالی امیرمؤمنان سلام ا... علیه، آثار فضل و کرامت عالمان شریعت و مربّیان مهذّب نفوس، تا صبح رستخیز، بقائی پایدار دارد ولی افسوس که ترک محضر روحانی و سلب منظر نورانی آن استاد فقید، ثلمه ای است جبران ناپذیر! کنون که به لطف حضرت باری و یاری دوستان، توفیق الهی قرین گشت تا با تدوین تراجم احوال سید الانام حاج آقا مسیح شاهچراغی (ره)، سهم اندکی در آشنایی بیشتر با گنجینة مکارم معظمٌ له داشته باشیم، ویژه نامة «مسیح دل ها» را در تداوم انطباع نشریات چهره های مـاندگار دامغانی، تقدیم حضور انور شما فرهیختگان می نماییم.» در ادامه، بخش هایی مختصر از مقالات و مصاحبه ها، تقدیم حضور خوانندگان محترم هفته نامه کویر می شود:

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود ترابی: «یکی از ویژگی هایی که رفیق و دوست خوب می بایست از آن بهره ببرد، این است که زندگی اش باید طوری باشد که انسان را به یاد خدا بیاندازد، نه به یاد دنیا. زندگی مرحوم شاهچراغی و رفاقت با ایشان اینطور بود که هر کس وی را ملاقات می کرد، به یاد خدا می افتاد زیرا با ذکر خدا قرین بود. عبرت گرفتن از این حالت، برای یک عالم روحانی، بسیار لازم است، چون سکوت عالم، یاد خدا را در دلها زنده می کند.»

آیت ا... سید محمد شاهچراغی: «از نشانه های شهامت در گفتار ایشان می توان به یازده محرم دامغان که در آن درگیری ها، چند نفر شهید شدند اشاره کرد. با رئیس شهربانی وقت رو در رو شد و گفت: فلانی! تو آخر، کار خودت را کردی؟! که او جواب داد: کار من نبود و فرد دیگری را مقصّر می دانست. این از شجاعت ایشان بود که به رئیس شهربانی رژیم ستمشاهی این جمله را بگوید و وی هم در مقابل، جوابگو باشد.»

حجت الاسلام والمسلمین سید علی شاهچراغی: «گرچه مرحوم ابوی با برادرشان مرحوم حاج سید مسیح در یک منزل بیش از پنجاه سال با هم زندگی می کردند، ولی برادران دیگر در کنار آنان بودند و هرگز کسی احساس نمی کرد که این برادران از یکدیگر جدا هستند و این زندگی آنقدر شیرین و با معنویت بود که خیلی ها حسرت داشتن همین زندگی را داشتند و معمولاً هم کمتر پیدا می شود که کوچکترین مشکلی اتفاق نیفتد اما زندگی این دو برادر در کمال آسایش و شیرینی می گذشت.»

استاد حسین معلّم: «حضرت آقا سيد مسيح شاهچراغي، آشناي ديرينه ي شهر بود و مردم ما در طول سالهاي متمادي او را ديده بودند. در كوچه و بازار و خيابان به همان هيئت كه خودشان بودند. در گردش ايام و فراز و نشيب روزگاران نه شكلش دگرگونه شده بود و نه سخن گفتنش و تا آخر هم حاجب و دربان خانه اش، خودش بود و خودش.»

استاد علی اکبر کسائیان:  «بی شک، هستند برخی عالمانی که ظاهراً از نظر تحصیلی، از «مسیح محبوب ما» بیشتر درس خوانده و مرتبت بالاتر علمی دارند، امّا آن چه «شاهچراغی» را شاه دل ها و چراغ دیدگان مردم این دیار کرده است، صفای باطن و دین باوری قلبی و عرفان عملی و زهد و ورع زیستی و طینت پـاک و بی غش وی بـود.»

دکتر حسن سبحانی: «مرحوم به حق پیوسته حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید مسیح شاهچراغی از جمله علمای مجاهد و مبارزی بود که سیاست را در دین جستجو کرد و تا پایان عمر با برکت خویش - برخلاف رویه جاری- مقتدر و با صلابت، تقیّد آن را به موازین و ضابطه های اسلام حفظ کرد و هرگز اجازه نداد، دین سیاسی شود و توجیه گر نابسامانی ها و بد اخلاقی ها، بلکه سیاست را در دین دنبال کرد و به این مشی و مرام وفادار ماند.»

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالفضل موسوی دامغانی: «حاج سید مسیح با هر شخص که می نشست او را به یاد خدا می انداخت و به عمل برای خدا دعوت می کرد. آثار قلمی وی چه در باب اشعار و چه در کتابت احادیث، فراوان است. امید است که به زینت چاپ و نشر آراسته شود تا مشتاقان معرفت بهره ببرند.»

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی معلّی: «آقا سید مسیح شاهچراغی، به عنوان مظهر یک روحانی ضد طاغوت و مدافع امام شناخته می شد و این همه را از جدّش حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به ارث برده بود. موقعی که مأموران ساواک با استفاده از تاریکی شب برای بازداشت ایشان، به خانه اش هجوم آوردند، ابتدا با آرامش و تدبیری مثال زدنی، مهمانان مبارز خود را از دستگیری نجات داد و از ورود مأموران به اتاق استراحت آنها جلوگیری کرد. آنگاه، خانواده خویش را به صبر و پایداری فراخواند و با شجاعت فرمود: ما میراث دار جدّمان موسی بن جعفر (ع) هستیم و افزود: آن حضرت نیز توسط چنین افرادی دستگیر و زندانی شد.»

حاج باقر بنائیان: «مرحوم حجت الاسلام آقا سید مسیح شاهچراغی از اوّلین اشخاصی بود که با نهضت اسلامی به رهبری قائد عظیم الشأن آیت ا... العظمی امام خمینی (ره) آشنا شد و در زمرة مقلّدان واقعی و پیروان راستین حضرتش قرار داشت. بیت شریف آن روحانی عامل، مرکز تجمّع عناصر انقلابی شهر بود و همواره نقش بسزایی در تهیّه و توزیع اعلامیه های امام راحل ایفاء می نمود.»

استاد رحمت ا... نجاتی: «از دیگر شخصیّت های این خاندان گرانقدر، شادروان حضرت حجّت الاسلام والمسلمین آقای «حاج سیّد مسیح شاهچراغی» است که سراسر زندگانی مشارٌالیه توأم با سرافرازی و افتخار سپری گردید. این روحانی عظیم الشأن سالهای متمادی، علاوه بر ارشاد قاطبة مردم و امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی علیه السّلام واقع در انتهای محلة «خوریا»، از مدرّسین شاخص حوزة علمیة دامغان بوده و در تربیّت طلاب کوشش مستمر داشته است.»

حجت الاسلام سید سعید شاهچراغی: «یکی از ویژگی های حجت الاسلام شاهچراغی که تا سال های پایان عمر و قبل از بیماری ایشان، برجسته و شاخص بود، اهتمام به مطالعه و نوشتن و تاکید شاگردان خود بر این دو امر بود. این خصوصیّت شاید میراثی بود که از برادر بزرگ خود مرحوم حجت الاسلام کربلایی سید طاهر شاهچراغی واعظ شهیر دامغان به ارث برده بود.»

سید رضا جزء مؤمنی: «سالی است که مسیح دیار ما بر براق سعادت، آسمان پوی شده ولی دل مشتاق در پی او بهانه­ی دیدار دارد. بر مرکبی از خیال و در سالهای دور، مسیح مهربانی را به نظاره می نشینم تا یکی از اهالی کوی نظر، آرایه بند جانم شود.»

حجت الاسلام سید مهدی شاهچراغی: «زینت زندگانی و حیاتش وفا بود. وقتی با کسی وعده ای داشت شاید ساعتی زودتر آماده می شد. با عبا و عمامه می نشست و دلش آرام نمی شد و در حیات خانه آنقدر قدم می زد تا موعد فرا رسد. بیش از چهل سال صبح و ظهر و شام مسجد امام حسن(ع) محله خوریای دامغان زندگی اش را به وقت او تنظیم کرده بود.»

حجت الاسلام والمسلمین حسن ملک محمدی: «آیت ا... شاهچراغی با تمام وجود به امام امت عشق می‌ورزید و امت حزب ا...، عطر وجود امام را از ایشان استشمام می‌کردند، پس از ارتحال امام امت، همان ارادت و اعتقادی را که به امام داشتند نسبت به مقام معظم رهبری نیز ابراز می‌کردند و در دو نوبت سفر حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه‌ای، (یکی در دوران ریاست جمهوری و دیگری در دوران رهبری) آیت ا... شاهچراغی در صف اول استقبال کنندگان قرار داشتند و می‌فرمودند: اطاعت از آیت ا... خامنه‌ای مانند اطاعت از امام امت واجب است.»

سید علی سجادی: «آن عارف خلوت گزیده که قبل از کسالت و نقاهت، روزگاری خود عالمی بنام و عامل بوده، علیرغم نسبت خونین نسبی و سببی با اصل انقلاب، و قرابت و رفاقت با مدیریت آن، در معرکه پسا پیروزی و خوشه چینی هرگز حدّ ترخُّص "زی طلبگی، تحقیق و تدریس" را زیر پا ننهاد.»

حاج عزت ا... کاشفی: «بارزترین وجه شخصیتی حضرتش (ره) در یک کلام این بود که نور خدا بود. مؤمنی حقیقی، متّقی وارسته و واصل الی ا... بود، هیچ امری را بر امور خدای متعال مقدم نمی گذاشت و صفات یک عالم ربانی و فقیه صمدانی در رفتار و گفتارش متجلّی بود.»

سید مهدی عرفانی: «مرحوم حاج سید مسیح شاهچراغی، شخصیّت با فضیلتی بود که علی رغم وجود زمینه برخورداری از امکانات رفاهی، هیچگاه حاضر نشد دست از زی طلبگی خویش بردارد، به همین دلیل شخصیتی تاثیرگذار بر افکار و افعال مردم شهر و روستا بود.»

مهدی کشاورزیان: «آقا سید مسیح شاهچراغی با آخرین بارقه‌های خورشید ماه صفر، چشم از دنیا بستند و به دیار باقی شتافتند. شهری که قرار بود از فردا لباس سیاه از تن در آورد، بیشتر سیاه پوش شد. هیاهویی در شهر پیچید و در اندک ساعتی تمام مردم از خبر آگاه شدند.»

شهاب الدین بنائیان: «مراتب حق طلبی و شجاعت «حجت الاسلام شاهچراغی»، در ادوار مختلف، زبانزد خاص و عام است. در روزگاری که کمتر کسی به خود جُرأت می داد تا مخفیانه بر علیه استبداد شاهی سخن بگوید، این سیّد محبوب، عَلَمِ مبارزه با حکومت پهلوی را در شهر ما برافراشت و خانه اش، پناهگاه امنی برای جماعت انقلابیّون بود.»

همچنین در این شماره از نشریه، پیامهای تسلیت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت ا... خامنه ای، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و دکتر علی لاریجانی، به مناسبت رحلت مرحوم حجت الاسلام حاج سید مسیح شاهچراغی انتشار یافته است.

از دیگر مطالب درج شده در ویژه نامه «مسیح دل ها» علاوه بر تصویر اجازات مراجع عظام تقلید به حضرت آقای شاهچراغی (ره)، می توان به اشعار زیبائی از استاد علی معلم دامغانی، استاد رضا پارسی پور، مسلم نادعلیزاده، مهدی فرمانی، سید مسیح شاهچراغی و... در وصف آن مجاهد نستوه اشاره کرد.

مأخذ: هفته نامه کویر / مورخ 24 دی 1392 / صفحه اجتماعی

بازگشت به صفحه اصلی

مشروح بیانات رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

ولایت خمینی / مقاله ای از دکتر حسن سبحانی

هم استانی خسته نباشید یادی از یاران / ویژه نامه بزرگداشت شهیدان شاهچراغی و موسوی
دامغان 87 از نگاه سایت تاریخانه دکتر حسن سبحانی / نکوداشت 12 سال خدمتگزاری صادقانه
سوگند مرد / اثر استاد حسین معلم دامغانی پیام تبریک بمناسبت حماسه 22 خرداد
مقاله ای از دکتر حسن سبحانی روایت شهادت / به قلم سردار محمدعلی آسودی
اتحاد رمز موفقیت ماست دامغان 87 از نگاه سایت تاریخانه
شهید دکتر سید حسن آیت / 60 گلوله برای سکوت نامه سرگشاده کانون به سرپرست جدید ارشاد دامغان
درباره ماجرای طبقه پنجم بیمارستان دامغان ستاد غنی سازی اوقات فراغت و انتظارات مردم
وب سایت رها نیوز ناگفته هایی از دوران نمایندگی دکتر حسن سبحانی
دامغان و سرمایه های انسانی آن ماه رمضان و خیراندیشان
جایگاه مجلس از نگاه شهید شاهچراغی رسانه ها و آسیب ها
دامغان 87 از نگاه سایت تاریخانه وب سایت فعالیت های کانون
طرح پرداخت نقدی یارانه ها از نگاه دکتر سبحانی

آرشیو:     اخبار اجتماعی     اخبار فرهنگی     اخبار علمی     اخبار حوادث     اخبار کانون     از نگاهی دیگر     مقالات و مصاحبه ها     تاریخ و فرهنگ     اخبار دامغان

0

 

copy right © 2009-2012 Tarikhaneh all right reserved .all graphics copy right by tarikhaneh